o prezentach

Lot w symulatorze dla osób z niepełnosprawnością

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
Data aktualizacji: 2023-12-20

Czy wiesz, że piloci w trakcie nauki przechodzą szkolenie w symulatorze lotu? Dzięki temu w bezpieczny sposób uczą się obsługiwać wielkie maszyny latające, komunikować z wieżą i testować różne scenariusze lotu. Symulatory lotu to nie są gry komputerowe, tylko urządzenia, które wiernie oddają rzeczywistość, w tym aparaturę i wygląd kabiny. W Simflight można skorzystać z symulatora Airbusa A320, a my sprawdziliśmy, jak może wyglądać lot z perspektywy osoby z niepełnosprawnością. 

Rejs powietrzny za sterami Airbusa w zasięgu ręki

Simflight oferuje możliwość odbycia lotu w symulatorze, który może trwać 30 albo 60 minut. Osoba obdarowana wybiera warunki pogodowe i lotnisko, na którym chce lądować (tak, lotniska również są wiernie odwzorowane!). Warto wiedzieć, że przygoda dostępna jest już od 8 roku życia. 

Kto może skorzystać z oferty Simflight?

Symulator lotu wygląda dokładnie tak, jak wnętrze kokpitu prawdziwego Airbusa. To bardzo skomplikowane urządzenie z ogromną ilością przycisków, dźwigni i ekranów. Korzystanie z nich wymaga używania zarówno rąk, nóg, jak i zmysłów wzroku czy słuchu.

Z atrakcji może jednak skorzystać każdy, kto ma możliwość wejścia do kabiny symulatora, bez względu na stan zdrowia. O dostępności piszemy w dalszej części tekstu.
W przypadku każdej niepełnosprawności możliwa jest pomoc w obsłudze symulatora, zarówno ze strony doświadczonego instruktora, jak i na przykład programu autopilota.

Każdy potrzebujący wsparcia opiekuna lub tłumacza, może zabrać go ze sobą bezpłatnie, jednak nie mogą oni brać aktywnie udziału w realizacji lotu.

Przed przybyciem warto omówić ewentualne przeszkody i potrzeby, bezpośrednio z realizatorem.

Gdzie znajduje się Simflight?
 

Symulator lotu Simflight ma swoją siedzibę w Gdańskiej Oruni Górnej. Jest to miejsce mocno oddalone od centrum miasta, dlatego jeśli tylko to możliwe rekomendujemy przyjazd samochodem.

Parking z kopertą znajduje się przed samym wejściem do salonu - około 15 m od drzwi. Jeśli zachodzi szczególna potrzeba, można zaparkować także przed samymi drzwiami.



Dla osób niezmotoryzowanych pomocne będą linia autobusowa numer 154.

Można dojechać nią na miejsce bezpośrednio z Dworca Głównego PKP.
Przystanek początkowy to Dworzec Główny 18, trasa w kierunku Orunia Górna.
Przystanek końcowy to Uranowa 01, skąd pozostaje około 600 m do przejścia.

Czy Simflight jest dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością?  

Symulator lotu znajduje się w wolnostojącym budynku, do którego wejście jest szerokie i niemal płaskie. Drzwi mają szerokość 90 cm, a próg ma zaledwie 1 cm wysokości.

W lokalu jest sporo miejsca do poruszania się. Przeszkodą dla osób z niepełnosprawnością ruchową, szczególnie osób poruszających się na wózkach, może być dostanie się do kabiny symulatora. Wejście do niej ma około 60 cm szerokości, a także około 20 cm próg. W środku jest także bardzo mało miejsca, a do foteli pilotów prowadzi bardzo wąski przesmyk.



W lokalu jest także możliwość skorzystania z łazienki. Jest ona jednak nieprzystosowana i niewielka i bez żadnych udogodnień. 

Jak uzyskać więcej informacji o SimFlight?

Chcesz wiedzieć więcej lub interesuje Cię coś, czego nie ujęliśmy w tym artykule? Napisz do nas na kontakt@marzeniabezbarier.pl , a my uzyskamy dla Ciebie wszystkie potrzebne informacje. 

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodniczka ds. atrakcji dla OzN
Kocham podróże i labradory. Jestem urodzoną optymistką, a moja życiowa dewiza to: jeśli życie podsuwa Ci sęki, upiecz z nich sękacz! Poruszam się na wózku i chcę łączyć świat atrakcji z niepełnosprawnością. Dlatego powstał mój autorski projekt „Marzenia bez barier", w którym opisujemy dostępność marzeń dla osób z niepełnosprawnościami.

Data publikacji: 2023-12-20

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!