o prezentach

Wydaj min. 150 zł na prezenty i odbierz 100 zł na kolejne zakupy! Szczegóły promocji >>

Dziwne zwyczaje świąteczne na świecie

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
Data aktualizacji: 2023-04-20

O polskich tradycjach świątecznych wiemy raczej dużo, choć mieszkańcy Lubelszczyzny z pewnością mieliby o czym podyskutować ze Ślązakami w kwestii wigilijnych dań czy imienia dla Mikołaja (to znaczy Gwiazdora, Dzieciątka czy Aniołka?). Globalizacja szaleje, bardzo dużo mówi się o zanikaniu różnić pomiędzy państwami i stopniowym blaknięciu narodowych zwyczajów. Choć niewątpliwie da się to zauważyć, ciągle poznajemy zaskakujące fakty o innych narodach i ich zwyczajach. Bierzemy na tapetę światowe tradycje bożonarodzeniowe. Poznaj dziwne zwyczaje świąteczne na świecie!

Czy święty Mikołaj ma rodzeństwo? AUSTRIA

W Austrii tak! Kiedy polskie dzieci nie mogą doczekać się św. Mikołaja i niesionych przez niego podarków, austrackie pociechy drżą z obawy przez Krampusem. Krampus to straszny brat świętego Mikołaja, który wyglądem przypomina demona. Ma rogi jak koza i towarzyszy mu nieodparta chęć trącania dzieci rózgą. Noc Krampusa przypada w Austrii na 5 grudnia. Ulice miast są wtedy pełne osób przebranych za Krampusa. Chyba wolimy świętego Mikołaja-jedynaka...

Tradycyjny świąteczny obiad w azjatyckim wydaniu. JAPONIA

Nasze Boże Narodzenie w Japonii nie jest świętem religijnym, a raczej zwyczajem znanym z zachodniej kinematografii, dokładnie tak jak walentynki. Jednak każda okazja jest dobra do świętowania, jeśli w ramach celebracji można zjeść coś pysznego. Japończycy wybierają KFC. Masowo! Czekają w kolejce nawet kilka godzin, żeby zjeść tradycyjny kubełek z chrupiącymi kawałkami kurczaka. Zaskoczenie? Dla nas też!

W Polsce mamy 12 tradycyjnych dań, a w Japonii w tym czasie króluje fast food.

Choinka? Nuda! INDIE

W Indiach żyje około 25 milionów wyznawców chrześcijaństwa. W skali jednego z najbardziej zaludnionych krajów świata nie jest to duży odsetek. Nie jest łatwo pozyskać choinkę, więc każdy, kto chce obchodzić Boże Narodzenie musi wykazać się kreatywnością. I tak bombki zwykle zawisają na drzewkach bananowych albo mangowcach.

Wróżymy czy życzymy? CZECHY

Wydawałoby się, że o naszych sąsiadach wiemy wszystko. Nic bardziej mylnego. No, chyba że wiedzieliście, że Czeszki wróżą na Boże Narodzenie, a nie na Halloween czy Andrzejki. Na początku grudnia ścinają gałązki jabłoni, czereśni i forsycji. Jeśli zakwitną na święta, dziewczyna wyjdzie za mąż. Jeżeli pąki pojawią się przed świętami, najpierw pojawi się dziecko, dopiero potem ślub. Gałązka bez kwiatków oznacza kolejny rok w samotności. Nie oceniamy, kto z jakiego wyniku cieszy się bardziej. ;)

Kołem się toczy, to znaczy czterema kółkami. WENEZUELA

Od razu kierujemy się do stolicy tego pięknego kraju, Caracas. À propos kierowania, w wigilię nie jeździ się tam autem. Ulice są zamykane dla ruchu samochodowego, żeby zrobić miejsce dla osób jadących do kościoła na rolkach. Trudno sobie to wyobrazić, ale musi to być niezwykle pozytywne wydarzenie!

W Polsce od wielu lat nie ma śniegu na Boże Narodzenie. Może warto to wykorzystać i wcielić ten zwyczaj w życie? W końcu sport to zdrowie!

Jakby Wam o tym powiedzieć… HISZPANIA

Katalonia pod wieloma względami różni się od reszty Hiszpanii. Jest także znana z nietypowych tradycji świątecznych. Jedna z nich to caga tió, która polega na rzeźbieniu z pieńków drzew postaci, które mają przed świętami najadać się dobrociami, aby potem… wydalić je. I to też jest przedstawione w dziele sztuki wystruganym z drewna. Skoro jesteśmy już w temacie, warto poznać też wyrażenie el caganer — to figurka danej osoby ze spuszczonymi spodniami w trakcie załatwiania osobliwej potrzeby. Stawia się ją w szopce. Najczęściej figurki przedstawiają sławne osoby, piłkarzy, polityków. Bynajmniej nie po to, by ich obrazić — to dla nich komplement.

Ogórek, ogórek, ogórek… NIEMCY

Kto zanucił w myślach piosenkę z dzieciństwa? W rytm tej melodii opowiemy Wam o tym, jak bardzo Niemcy kochają pikle. Miłość jest tak wielka, że wieszają je na drzewku bożonarodzeniowym. Niestety zwykle wybierają ogórkowe bombki, pozostawiając domownikom szansę na zrobienie z tych, które znajdują się w słoiku, lepszego użytku. Dziecko, które pierwsze odszuka ogórkową bombkę w gałęziach choinki otrzymuje dodatkowy prezent świąteczny i ma pewność, że szczęście będzie towarzyszyć mu przez cały kolejny rok.

Jakie warzywo zawiśnie na Twoim drzewku w tym roku?

Niektórzy desperacko sięgają po nie miotłą, inni z namaszczeniem wieszają na choince. UKRAINA

Niemcy stroją choinkę w ogórki, a w ukraińskich domach znajdziemy drzewka przystrojone pajęczynami. To bardzo ciekawy zwyczaj, który zrodził się z pewnej opowieści. Porzekadło mówi, że pewna kobieta była tak biedna, że nie mogła pozwolić sobie na udekorowanie choinki. W noc Bożego Narodzenia pająki przystroiły jej drzewko pajęczyną, która wkrótce zamieniła się w złoto. Dzięki temu bohaterka opowieści nigdy już nie była biedna. Historia jest zdecydowanie bardziej urocza niż wspomniane pajęczyny.

Lepiej bądź cicho, bo przyjdzie… La Befana. WŁOCHY

Starszy mężczyzna w czerwonym stroju odwiedza polskie kominy, ale nie włoskie. Tam prezentową królową jest raczej brzydka (tak mówią) wiedźma z mocno wykrzywionym nosem. Najważniejsze, że przynosi wspaniałe prezenty dla dzieci! Jest jednak jeden warunek: trzeba być grzecznym. Ci nieposłuszni mogą liczyć tylko na węgiel, popiół, cebulę albo czosnek. W sumie mogło być gorzej… :)

La Befana wygląda nieco mniej przyjaźnie niż święty Mikołaj. Ale skoro nawet niegrzeczni mogą dostać choć cebulę... ;)

Co się do sufitu klei, żadna siła nie odklei! SŁOWACJA

To chyba najdziwniejszy zwyczaj świąteczny na świecie. Wyobraź sobie sytuację, kiedy podczas wigilijnej kolacji głowa rodziny sięga po łyżkę, nabiera jedną z tradycyjnych potraw, a potem z zadowoleniem ciska nią w sufit. Taką tradycję ciągle można spotkać w niektórych słowackich i rosyjskich domach. Im więcej jedzenia przyklei się do sufitu, tym więcej szczęścia będą mieli domownicy… chyba podczas malowania.

Świecąca gwiazda, płonący kozioł. SZWECJA

Już od kilkudziesięciu lat w mieście Gävle zostaje rozstawiona wielka słomiana podobizna kozła. Symbolizuje początek ferii. Kozioł nie ma jednak łatwego życia. Bożonarodzeniowa ozdoba wielokrotnie została podpalona, ktoś próbował przejechać ją autem. Znaleźli się nawet „śmiałkowie”, którzy postanowili ukraść kozła i postawić... na swoim podwórku. Kozioł co roku jednak uparcie staje na wyznaczonym miejscu. I dobrze, nie można się poddawać!

Niszczenie kozła nie jest oficjalną tradycją. Za próbę podpalenia grozi kara!

Będziemy sprzątać za wszelką cenę! NORWEGIA

Wierzenia mające swoje źródła bardzo dawno temu, za górami, za lasami… Stop. To dzieje się naprawdę! Norweskie panie domu i panowie odpowiedzialni za domowe obowiązki w dniu Wigilii głęboko chowają miotły, szczotki i wszystkie inne narzędzia służące im do sprzątania. Według wierzeń w święta po świecie krążą czarownice i złe duchy, które chętnie ukradłyby je wszystkie. My byśmy się cieszyli — problem sprzątania z głowy!

Idziesz pod prysznic w Wigilię? Poczekaj! POLSKA

Bynajmniej nie chodzi nam o to, że w Wigilię nie można się kąpać. Jest to wręcz wskazane. :) Jeśli chcesz mieć szczęście w nadchodzącym roku, na poranny prysznic musisz zabrać towarzysza. Zapewni Ci powodzenie i dostatek. Co to takiego? Moneta. Technika mycia dowolna, ważne, żeby nie wypuszczać monety z ręki! W niektórych regionach mycie z monetami ogranicza się do rąk i twarzy. Ten zabieg z serii beauty ma zapewnić nam nie tylko czystość, ale też bycie twardym i zdrowym jak pieniądz. Zabobon? Niby tak, ale na wszelki wypadek... :)

Najmniej dziwny zwyczaj świąteczny — prezenty pod choinkę

Bez względu na to, czy drzewko jest zielone, czy z jego gałęzi zwisają banany — święta to czas dzielenia. Pielęgnuj świąteczne zwyczaje i spędzaj ten czas z bliskimi. Siedząc przy tradycyjnym wigilinym stole z siankiem lub czekając w kolejce na kubek chrupiącego kurczaka. Wybór należy do Ciebie, a każda forma jest dobra. Ten czas będzie jeszcze piękniejszy, kiedy podarujesz komuś spełnione marzenie. Dziel się radością, a wróci do Ciebie ze zdwojoną siłą. Sprawdź inspiracje na prezenty świąteczne w formie niezapomnianych przeżyć i spełniaj marzenia bliskich osób. Dbaj o relacje. To dobry zwyczaj! :)

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Brand Manager Dream and Do
Moje największe miłości to podróże, jedzenie i... jedzenie. Lubię aktywnie spędzać czas i tylko dlatego mieszczę się jeszcze w drzwiach do biura. W wolnych chwilach czytam, piszę i generuję nowe pokłady pozytywnej energii podczas wspinania.

Data publikacji: 2020-11-23

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!