Tradycje bożonarodzeniowe na świecie. Ciekawe i zaskakujące zwyczaje
O polskich tradycjach świątecznych wiemy raczej dużo, choć mieszkańcy Lubelszczyzny z pewnością mieliby o czym podyskutować ze Ślązakami w kwestii wigilijnych dań czy imienia dla Mikołaja (to znaczy Gwiazdora, Dzieciątka czy Aniołka?). Globalizacja szaleje, bardzo dużo mówi się o zanikaniu różnić pomiędzy państwami i stopniowym blaknięciu narodowych zwyczajów. Choć niewątpliwie da się to zauważyć, ciągle poznajemy zaskakujące fakty o innych narodach i ich zwyczajach. Narodziny Jezusa w wielu krajach są często w trochę inny sposób obchodzone niż u nas. Bierzemy na tapetę światowe tradycje bożonarodzeniowe. Poznaj dziwne zwyczaje świąteczne na świecie!
spis treści:
- Czy święty Mikołaj ma rodzeństwo? AUSTRIA
- Tradycyjny świąteczny obiad w azjatyckim wydaniu. JAPONIA
- Choinka? Nuda! INDIE
- Wróżymy czy życzymy? CZECHY
- Kołem się toczy, to znaczy czterema kółkami. WENEZUELA
- Jakby Wam o tym powiedzieć… HISZPANIA
- Ogórek, ogórek, ogórek… NIEMCY
- Niektórzy desperacko sięgają po nie miotłą, inni z namaszczeniem wieszają na choince. UKRAINA
- Lepiej bądź cicho, bo przyjdzie… La Befana. WŁOCHY
- Co się do sufitu klei, żadna siła nie odklei! SŁOWACJA
- Wzajemne poświecenie i życzliwość GWATEMALA
- Świecąca gwiazda, płonący kozioł. SZWECJA
- Będziemy sprzątać za wszelką cenę! NORWEGIA
- Raj dla zaczytanych. ISLANDIA
- Zwyczaje bożonarodzeniowe w WIELKIEJ BRYTANII
- Bałwany z piasku w AUSTRALII
- Idziesz pod prysznic w Wigilię? Poczekaj! POLSKA
- Najmniej dziwny zwyczaj świąteczny — prezenty pod choinkę
Czy święty Mikołaj ma rodzeństwo? AUSTRIA
W Austrii tak! Kiedy polskie dzieci nie mogą doczekać się św. Mikołaja i niesionych przez niego podarków, austriackie pociechy drżą z obawy przez Krampusem. Krampus to straszny brat świętego Mikołaja, który wyglądem przypomina demona. Ma rogi jak koza i towarzyszy mu nieodparta chęć trącania dzieci rózgą. Noc Krampusa przypada w Austrii na 5 grudnia. Ulice miast są wtedy pełne osób przebranych za Krampusa. Chyba wolimy świętego Mikołaja-jedynaka...
Tradycyjny świąteczny obiad w azjatyckim wydaniu. JAPONIA
Nasze Boże Narodzenie w Japonii nie jest świętem religijnym, a raczej zwyczajem znanym z zachodniej kinematografii, dokładnie tak jak walentynki. Jednak każda okazja jest dobra do świętowania, jeśli w ramach celebracji można zjeść coś pysznego. Naturalnie, nie ma tutaj mowy o tradycyjnej uczcie przy wigilijnym stole czy kąpocie z suszonych owoców. Japończycy wybierają KFC. Masowo! Czekają w kolejce nawet kilka godzin, żeby zjeść tradycyjny kubełek z chrupiącymi kawałkami kurczaka. Zaskoczenie? Dla nas też!
W Polsce mamy 12 tradycyjnych dań, a w Japonii w tym czasie króluje fast food.
Choinka? Nuda! INDIE
W Indiach żyje około 25 milionów wyznawców chrześcijaństwa. W skali jednego z najbardziej zaludnionych krajów świata nie jest to duży odsetek. W innym klimacie nawet te najbardziej znane zwyczaje świąteczne przyjmują inną formę. Nie jest też łatwo pozyskać choinkę, trzeba więc z okazji Świąt Bożego Narodzenia wykazać się nie lada reaktywnością. I tak bombki zwykle zawisają na drzewkach bananowych albo mangowcach. Wyobraź sobie wspólne kolędowanie pod bananowcem!
Wróżymy czy życzymy? CZECHY
Wydawałoby się, że o naszych sąsiadach wiemy wszystko. Nic bardziej mylnego, bo okazuje się, że tuż za zachodnią granicą, zwyczaje bożonarodzeniowe obejmują spoglądanie w przyszłość. Czeszki wróżą na Boże Narodzenie, a nie na Halloween czy Andrzejki. Na początku grudnia ścinają gałązki jabłoni, czereśni i forsycji. Jeśli zakwitną na święta, dziewczyna wyjdzie za mąż. Jeżeli pąki pojawią się przed świętami, najpierw pojawi się dziecko, dopiero potem ślub. Gałązka bez kwiatków oznacza kolejny rok w samotności. Nie oceniamy, kto z jakiego wyniku cieszy się bardziej. ;)
Kołem się toczy, to znaczy czterema kółkami. WENEZUELA
Od razu kierujemy się do stolicy tego pięknego kraju, Caracas. À propos kierowania, wigilia Bożego Narodzenia to dzień, w którym kierowcy zostawiają auta na parkingu. Ulice są zamykane dla ruchu samochodowego, żeby zrobić miejsce dla osób jadących do kościoła na rolkach. Trudno sobie to wyobrazić, ale musi to być niezwykle pozytywne wydarzenie!
W Polsce od wielu lat nie ma śniegu na Boże Narodzenie. Może warto to wykorzystać i wcielić ten zwyczaj w życie? W końcu sport to zdrowie!
Jakby Wam o tym powiedzieć… HISZPANIA
Katalonia pod wieloma względami różni się od reszty Hiszpanii. Jest także znana z nietypowych tradycji świątecznych. Jedna z nich to caga tió, która polega na rzeźbieniu z pieńków drzew postaci, które mają przed świętami najadać się dobrociami, aby potem… wydalić je. Taki kawałek drewna w Wigilię wrzuca się i okłada kijami, by ten wyrzucił z siebie prezenty.
Skoro jesteśmy już w temacie, warto poznać też wyrażenie el caganer — to figurka danej osoby ze spuszczonymi spodniami w trakcie załatwiania osobliwej potrzeby. Stawia się ją w szopce. Najczęściej figurki przedstawiają sławne osoby, piłkarzy, polityków. Bynajmniej nie po to, by ich obrazić — to dla nich komplement.
Ogórek, ogórek, ogórek… NIEMCY
Kto zanucił w myślach piosenkę z dzieciństwa? W rytm tej melodii opowiemy Wam o tym, jak bardzo Niemcy kochają pikle. Miłość jest tak wielka, że wieszają je na drzewku bożonarodzeniowym. Niestety zwykle wybierają ogórkowe bombki, pozostawiając domownikom szansę na zrobienie z tych, które znajdują się w słoiku, lepszego użytku. Dziecko, które pierwsze odszuka ogórkową bombkę w gałęziach choinki otrzymuje dodatkowy prezent świąteczny i ma pewność, że szczęście będzie towarzyszyć mu przez cały kolejny rok.
Jakie warzywo zawiśnie na Twoim drzewku w tym roku?
Niektórzy desperacko sięgają po nie miotłą, inni z namaszczeniem wieszają na choince. UKRAINA
Niemcy stroją choinkę w ogórki, a w ukraińskich domach znajdziemy drzewka przystrojone pajęczynami. To bardzo ciekawy zwyczaj, który zrodził się z pewnej opowieści. Porzekadło mówi, że pewna kobieta była tak biedna, że nie mogła pozwolić sobie na udekorowanie choinki. W noc Bożego Narodzenia pająki przystroiły jej drzewko pajęczyną, która wkrótce zamieniła się w złoto. Dzięki temu bohaterka opowieści nigdy już nie była biedna. Historia jest zdecydowanie bardziej urocza niż wspomniane pajęczyny.
Lepiej bądź cicho, bo przyjdzie… La Befana. WŁOCHY
Starszy mężczyzna w czerwonym stroju odwiedza polskie kominy, ale nie włoskie. Tam prezentową królową jest raczej brzydka (tak mówią) wiedźma z mocno wykrzywionym nosem. Najważniejsze, że przynosi wspaniałe prezenty dla dzieci! Jest jednak jeden warunek: trzeba być grzecznym. Ci nieposłuszni mogą liczyć tylko na węgiel, popiół, cebulę albo czosnek. W sumie mogło być gorzej… :)
Lubisz wigilijne potrawy? W niektórych rejonach Włoch wigilijna wieczerza rozpoczyna się dopiero po północy, gdy domownicy wrócą z pasterki. Na świątecznym stole znajdują się wtedy ryby, owoce morza i słodycze.
La Befana wygląda nieco mniej przyjaźnie niż święty Mikołaj. Ale skoro nawet niegrzeczni mogą dostać choć cebulę... ;)
Co się do sufitu klei, żadna siła nie odklei! SŁOWACJA
To chyba najdziwniejszy zwyczaj świąteczny na świecie. Wyobraź sobie sytuację, kiedy podczas wigilijnej kolacji głowa rodziny sięga po łyżkę, nabiera jedną z tradycyjnych potraw umieszczonych na świątecznym stole, a potem z zadowoleniem ciska nią w sufit. Taką tradycję ciągle można spotkać w niektórych słowackich i rosyjskich domach. Im więcej jedzenia przyklei się do sufitu, tym więcej szczęścia będą mieli domownicy… chyba podczas malowania.
Wzajemne poświecenie i życzliwość GWATEMALA
Świąteczne porządki trudno uznać za nietypową tradycję, ale w Gwatemali przyjmują one wyjątkową formę. W dniu Świętego Tomasza Gwatemalczycy sprzątają gruntownie swoje domy i dekorują je kwiatami. Kiedy skończą, oferują pomoc przy sprzątaniu swoim sąsiadom. Taką magię świąt to my rozumiemy!
Świecąca gwiazda, płonący kozioł. SZWECJA
Już od kilkudziesięciu lat w mieście Gävle zostaje rozstawiona wielka słomiana podobizna kozła. Symbolizuje początek ferii. Kozioł nie ma jednak łatwego życia. Bożonarodzeniowa ozdoba wielokrotnie została podpalona, ktoś próbował przejechać ją autem. Znaleźli się nawet „śmiałkowie”, którzy postanowili ukraść kozła i postawić... na swoim podwórku. Kozioł co roku jednak uparcie staje na wyznaczonym miejscu. I dobrze, nie można się poddawać!
Niszczenie kozła nie jest oficjalną tradycją. Za próbę podpalenia grozi kara!
Będziemy sprzątać za wszelką cenę! NORWEGIA
Wierzenia mające swoje źródła bardzo dawno temu, za górami, za lasami… Stop. To dzieje się naprawdę! Norweskie panie domu i panowie odpowiedzialni za domowe obowiązki w dniu Wigilii głęboko chowają miotły, szczotki i wszystkie inne narzędzia służące im do sprzątania. Według wierzeń w święta po świecie krążą czarownice i złe duchy, które chętnie ukradłyby je wszystkie. My byśmy się cieszyli — problem sprzątania z głowy!
Islandzkie księgarnie szykują się święta Bożego Narodzenia już w listopadzie, kiedy to w każdym domu musi obowiązkowo znaleźć się bezpłatny katalog z nowościami danego roku. Na jego podstawie Islandczycy kupują prezenty dla bliskich, którymi wymieniają się w wigilijny wieczór. Skąd taka tradycja? Wbrew pozorom nie jest to zabieg czysto marketingowy. Pojawiła się w latach trzydziestych, w czasie kryzysu gospodarczego. Książki były wówczas tanie, a że podarunki potrafią łączyć ludzi, po prostu trudno nam zrezygnować choćby z drobnego upominku. Szczęśliwie, ten zwyczaj świąteczny pozostał w Islandii żywy do dziś i przyczynił się dodatkowo do wysokiego rozwoju czytelnictwa.
Raj dla zaczytanych. ISLANDIA
Już wiesz, że składanie prezentów nie wygląda wszędzie tak samo. Podarunki w Święta Bożego Narodzenia to dla wielu osób sposób na magiczną atmosferę, ale Islandczycy postawili wyłącznie na jeden rodzaj podarunków: książki! Dla wielu osób powieści, nowele i komiksy wszelkich gatunków literackich to podarunek idealny, a zwyczaj "Jólabókaflóð", czyli "powódź ksiażek świątecznych" - ulubionym czasem w roku!
Zwyczaje bożonarodzeniowe w WIELKIEJ BRYTANII
Zapewne dobrze wiesz, że w Wielkiej Brytanii prezenty nie lądują pod choinką, a w skarpetach. Odpowiednio duże skarpety o nazwie stockings zawiesza się na brzegu łóżka, a Mikołaj wkłada do niech podarunki 25 grudnia. Warto tutaj wspomieć, że brytyjczycy nie organizują wigilijnej kolacji. Cały dzień poświęcają na pracę i przygotowania do tego najważniejszego dnia, zwanego Chtismas Day. To właśnie tego dnia w każdym domu zasiada się do wyjątkowo kalorycznego posiłku świątecznego.
Bałwany z piasku w AUSTRALII
Kiedy u nas pada śnieg, w Australii mamy do czynienia z pogodą gorącą i słoneczną. Australijczycy spędzają okres świąteczny na plaży. Tam postają bałwany z piasku, a święty Mikołaj przechadza się w krótkich spodenkach. Jeśli nie przepadasz za zimnem, ale jednocześnie lubisz rodzime tradycje świąteczne, w Australii znajdziesz ich najlepsze połączenie!
Idziesz pod prysznic w Wigilię? Poczekaj! POLSKA
Bynajmniej nie chodzi nam o to, że w Wigilię nie można się kąpać. Jest to wręcz wskazane. :) Jeśli chcesz mieć szczęście w nadchodzącym roku, na poranny prysznic musisz zabrać towarzysza. Zapewni Ci powodzenie i dostatek. Co to takiego? Moneta. Technika mycia dowolna, ważne, żeby nie wypuszczać monety z ręki! W niektórych regionach mycie z monetami ogranicza się do rąk i twarzy. Ten zabieg z serii beauty ma zapewnić nam nie tylko czystość, ale też bycie twardym i zdrowym jak pieniądz. Zabobon? Niby tak, ale na wszelki wypadek... :)
Oczywiście, jest mnóstwo tradycji bożonarodzeniowych, które z pewnością znasz i wcale nie wydają Ci się nadzwyczajne. Śpiewanie kolęd, ubieranie choinki, wypatrywanie na niebie pierwszej gwiazdki, po której można usiąść do kolacji wigilijnej, to zwyczaje świąteczne pielęgnowane w rodzinnym gronie od pokoleń. Najczęściej nawet nie zastanawiamy się, skąd się wywodzą lub, co oznaczają, a musisz wiedzieć, że niektóre z tradycji mają bardzo ciekawe pochodzenie:
-
pozostawienie wolnego miejsca dla zbłąkanego wędrowca: Większość z nas interpretuje ten zwyczaj jako wyraz gościnności i gotowości na pojawienie się niespodziewanego gościa. Warto wiedzieć jednak, że na Podkarpaciu, owo wolne nakrycie szykowane jest dla dusz zmarłych przodków, którzy właśnie w Wigilię zaszczycają nas swoją obecnością.
-
oczekiwani na pierwszą gwiazdkę, która wyznacza moment rozpoczęcia kolacji wigilijnej, to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej, za którą podążali Trzej Królowie, a która symbolizowała narodzenie Jezusa. Jak nakazuje tradycja, wieczerza wigilijna może rozpocząć się dopiero po tym, jak na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka.
-
płonąca świeca wigilijna ma być znakiem zaproszenia dla rodziny Marii i Józefa, co ciekawe, mówi się, że ten zwyczaj wywodzi się z Holandii,
-
sianko pod obrusem jest symbolem chrześcijańskim i ma przypominać o tym, że Chrystus urodził się w ubóstwie,
-
dzielenie się opłatkiem to tradycja, która ma symbolizować chęć dzielenia się z bliskimi szczęściem, jest też momentem podczas wieczerzy wigilijnej, w którym osoby zgromadzone przy stole składają sobie życzenia.
Najmniej dziwny zwyczaj świąteczny — prezenty pod choinkę
Bez względu na to, czy drzewko jest zielone, czy z jego gałęzi zwisają banany — święta to czas dzielenia, a dawanie prezentów to zwyczaj, na który czekają nie tylko najmłodsi. Pielęgnuj świąteczne zwyczaje i spędzaj ten czas z bliskimi. Siedząc przy tradycyjnym wigilinym stole z siankiem pod białym obrusem lub czekając w kolejce na kubek chrupiącego kurczaka. Wybór należy do Ciebie, a każda forma jest dobra. Ten czas będzie jeszcze piękniejszy, kiedy podarujesz komuś spełnione marzenie. Dziel się radością, a wróci do Ciebie ze zdwojoną siłą. Sprawdź inspiracje na prezenty świąteczne w formie niezapomnianych przeżyć i spełniaj marzenia bliskich osób. Dbaj o relacje. To dobry zwyczaj! :)
Ocena artykułu: 4.3/5(6 opinii )Data publikacji: 2020-11-23