o prezentach
Codziennie nowe GORRRĄCE wakacyjne oferty zobacz >>

Czy marzenia da się zbadać? Prezentujemy prace zgłoszone do konkursu

Ocena artykułu: 5/5(3 opinie)
Data aktualizacji: 2024-03-12

Marzenia to coś, co jest nieodłącznym elementem funkcjonowania naszej firmy. Od lat pomagamy i zachęcamy, aby je spełniać. Pewnego dnia zainteresowało nas naukowe podejście do kwestii marzeń, dlatego zorganizowaliśmy konkurs na pracę dyplomową, której temat miał dotyczyć wpływu marzeń na życie codzienne. W październiku 2021 roku rozpoczęliśmy przyjmowanie zgłoszeń do naszego konkursu. Co z tego wyszło? Przekonajcie się sami! 

Założenia konkursu innego niż wszystkie

Chcieliśmy znaleźć ludzi, którzy badają marzenia z jakiejkolwiek perspektywy. Interesowało nas tak naprawdę wszystko, cały proces od samego początku powstawania marzenia, aż do jego realizacji. Pytań było wiele, tak samo, jak chętnych, którzy chcieli na nie udzielić odpowiedzi. 

Dlaczego marzymy? Kim są marzyciele? Czy marzenia faktycznie zmieniają nasze życie? Czy realizowanie marzeń zmienia naszą osobowość, a może to marzyciele mają konkretną osobowość? Czy głód marzeń można zaspokoić, czy apetyt rośnie w miarę jedzenia? To tylko przykładowe pytania, nie chcieliśmy narzucać tematu. Liczyło się dla nas przede wszystkim to, aby praca dotyczyła kluczowego pojęcia, czyli spełniania marzeń! 

Zadanie konkursowe

Z naszym konkursem chcieliśmy dotrzeć do młodych naukowców. Ich zadaniem było: 

 1. Napisać pracę magisterską lub licencjacką o marzeniach
 2. Uzyskać pozytywny wynik podczas obrony
 3. Zgłosić swoją pracę do naszego konkursu
 4. Zawalczyć o nagrodę finansową

Za zajęcie pierwszego miejsca laureat otrzymał: 5000 złotych oraz możliwość publikacji pracy w magazynie “Charaktery”, drugie miejsce - 3000 złotych, a trzecie - 2000 złotych. 

Każdą zgłoszoną pracę dokładnie przeczytaliśmy. Trzy z nich sprawiły, że spojrzeliśmy na spełnianie marzeń z zupełnie innej strony. Oto najciekawsze hipotezy i wnioski z prac laureatek. 

Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma? 

Powiedz mi, gdzie mieszkasz, a ja powiem Ci, czy jesteś szczęśliwy... Brzmi złowieszczo? A czy przypadkiem nie myślisz, że mieszkańcy wielkich miast mają "łatwiej". Więcej ofert dobrze płatnej pracy, okazji do zabawy i szans, by spełniać marzenia. A może mieszkasz w mieście i zazdrościsz tym, którzy mogą po południu usiąść pod ulubionym drzewem i odetchnąć czystym powietrzem. Oni odpoczywają, Ty zawsze za czymś gonisz? 

Patrycja Puda zapytała 185 osób o to, co sądzą o swoim miejscu zamieszkania i jak oceniają zadowolenie tych, którzy mieszkają w zupełnie innych warunkach. Jakie uzyskała wnioski? Wszyscy w jakimś stopniu poddajemy się stereotypom, upraszczamy i myślimy, że inni mają lepiej. O dziwo, nie do końca chodzi o możliwości. Dużo bardziej bowiem od dostępności atrakcji czy możliwości rozwoju. Jakie miejsca uznajemy za najlepsze? Takie, w których pogoda nas rozpieszcza i zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Może to być zupełnie inny kraj (Patrycja zbadała również grupę Polaków mieszkających we Włoszech), ale też polska wieś. Najważniejsze, by mieć kontakt z naturą i otoczenie, które sprzyja naszemu zdrowiu. 

Kto nie ryzykuje, nie pije szampana? 

Jesteś introwertykiem, czy ekstrawertykiem? A może nie lubisz etykiet i po prostu robisz to, co czujesz i chcesz? Marta Babiuch sprawdziła, dlaczego niektórzy z nas wybierają ekstremalne rozrywki. Czy to wrodzona skłonność do podejmowania ryzyka? A może sposób, w jaki myślimy o sobie lub nasz temperament? Zbadała 189 osób, a my z chęcią podzielimy się z Tobą wnioskami. 

To, że Marzyciele uwielbiają adrenalinę, wiemy nie od dziś. Niezmiennie na liście naszych bestsellerów królują loty szybowcem, wyprawy off-road czy skoki ze spadochronem. Czy nasi Marzyciele to osoby śmiałe, które mają wysoką samoocenę? Wynik zdecydowanie nas zaskoczył! 

od 199 zł
od 199 zł od 159 zł

Dobrze wiemy, że każdy z nas ma inne marzenie. Ciekawe okazało się to, że o locie szybowcem marzyć może zarówno towarzyski trener personalny, jak i skryty programista. Nasza samoocena, czy temperament, nie mają nic wspólnego z tym, jakie marzenia chodzą nam po głowie. No, może osoby aktywne łatwiej i chętniej podejmują decyzję, by te marzenia spełniać. I do takiej aktywności będziemy Cię zachęcać! Odważ się, bo wspomnienia są tego warte. 

Kobiety mają trudniej? 

Aleksandra Żóraw zbadała, w jaki sposób to, co mówi się dziewczynkom, wpływa na ich przyszłość. Rodzina potrafi nas wspierać, ale też "podcinać skrzydła". W swojej pracy Aleksandra wyszczególniła przekazy "ku sile" i "ku słabości", które słyszymy od naszych rodziców, i które wpływają na nasze dalsze życie. Te pierwsze ("ku sile"), to wszystkie słowa, które zagrzewają nas do walki, dodają siły i odwagi. Z pewnością będziesz je kojarzyć: 

 • Do odważnych świat należy. 
 • Dla chcącego nic trudnego. 
 • Co cię nie zabije, to cię wzmocni. 

Takie słowa mogą dodać nam siły, kiedy przechodzimy kryzys. Jednak Aleksandra zwróciła uwagę, że przygotowują nas do ciągłej walki. Z jednej strony dodają nam mocy, a z drugiej bardzo mocno nadwyrężają. 

Przekazy "ku słabości" namawiają z kolei do poddania się, rezygnacji. Zapewne będą brzmiały znajomo: 

 • Nie szukaj dziury w całym.
 • Nie porywaj się z motyką na słońce.
 • Nie wywołuj wilka z lasu.

Znasz je? Już samo czytanie ich sprawia, że czujemy się bezsilni wobec losu. Mogą być jeszcze takie, które sprawiają, że czujemy się malutcy, nieważni, np. 

 • Biednemu zawsze wiatr w oczy.
 • Bierz nogi za pas, póki jeszcze czas. 

Padające z ust naszych rodziców, są wyrazem troski o bezpieczeństwo. Niestety, później mogą nas powstrzymywać przed realizowaniem pasji, marzeń, podejmowaniem ryzyka. 

Jak przekuć je w coś dobrego? Jak wskazała Aleksandra w swojej pracy: "Zmiana wzorców powstających na bazie przekazów stanowi dla systemu wyzwanie". Jest to wyzwanie, któremu stawia czoła każda kobieta. 

Wyniki konkursu

Z końcem października 2022 roku zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń. Wybór naprawdę nie należał do najłatwiejszych. Każda praca dostarczyła nam wielu ciekawych informacji, innego spojrzenia na marzenia, a także mnóstwo inspiracji do dalszych działań. Ale przejdźmy do najważniejszego! 12 grudnia 2022 roku zorganizowaliśmy finał i podium w naszym konkursie prezentuje się następująco: 

III miejsce - Patrycja Puda

Uniwersytet Jagielloński

Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej

Instytut Psychologii Stosowanej

Kierunek: Psychologia, specjalność: Psychologia stosowana

Temat pracy: Wszędzie dobrze tam, gdzie nas nie ma. Wpływ przekonań dotyczących miejsca zamieszkania na satysfakcję z życia.

II miejsce - Marta Babiuch

SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny

Wydział Psychologii

Temat pracy: Skłonność do ryzyka, samoocena i temperament u osób wybierających rozrywki ekstremalne

I miejsce - Aleksandra Żóraw

Uniwersytet Jagielloński 

Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej

Instytut Psychologii Stosowanej

Kierunek: Psychologia, specjalność: Psychologia stosowana

Temat pracy: Przekazy rodzinne a zasoby osobiste związane z realizacją celów u kobiet w okresie wczesnej dorosłości

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie i podzielenie się fantastycznymi pracami, badaniami oraz wnioskami! Gratulujemy miejsc na podium  i trzymamy kciuki za to, aby zawsze chętnie spełniały swoje marzenia. Dla wszystkich ciekawych  tego, co zawierało zwycięskie zgłoszenie Aleksandry Żóraw, udostępniamy kilka stron jej pracy dyplomowej.

Ocena artykułu: 5/5(3 opinie)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodnik ds. Marzeń
Sport od zawsze stanowił część mojego życia, zarówno jako osoba aktywna, jak i kibic. Od dobrych kilku lat naprawdę dużo radości sprawia mi trekking górski. Wolny czas chętnie spędzam w gronie znajomych albo zagłębiając się w różne tematy jak geopolityka, inwestycje czy po prostu interesujące informacje ze świata :)

Data publikacji: 2023-02-19

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!