o prezentach

Szukasz prezentu na Mikołajki? Sprawdź promocje

Co to jest wirtualna rzeczywistość i jak działa?

Ocena artykułu: 5/5(2 opinie)
Data aktualizacji: 2022-07-21

Chyba każdy z nas choć raz w życiu zastanawiał się nad tym, jak na chwilę zapomnieć o otaczającym go świecie i zniknąć wśród dobrze nam znanej wirtualnej rzeczywistości z ulubionych gier, książek czy filmów. Jeszcze do niedawna takie rozmyślania pozostawały jedynie w sferze marzeń i domysłów, jednak współczesny rozwój technologii pozwala się dziś o tym przekonać na własnej skórze. Wszystko dzięki specjalnym goglom VR, czyli urządzeniu, dzięki któremu przeniesienie się do świata wyobraźni jest naprawdę łatwe i szybkie. Jeśli Ty lub bliskie Ci osoby od dawna marzycie o wzięciu udziału w niezwykłej przygodzie, w której ogranicza Was jedyne potęga umysłu — wirtualna rzeczywistość będzie prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Wystarczy założyć gogle VR, aby w zaledwie kilka sekund przenieść się do dowolnie wybranego świata literackiego czy filmowego. Doskonale znani i lubiani bohaterowie, a może całkiem nowy scenariusz, w którym wszystko zależy tylko od Ciebie? Tutaj każda decyzja jest dobra! Zrealizuj voucher na wizytę w świecie wirtualnej rzeczywistości i przekonaj się, jakie emocje niesie ze sobą to wyjątkowe przeżycie. Zastanów się przez moment, jaki scenariusz chciałbyś wybrać, a potem po prostu ruszaj w nieznane, z goglami VR na twarzy. Baw się dobrze!

Jeśli jednak nadal nie jesteś do końca przekonany akurat do tego upominku, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się z niego między innymi tego, jak działa wirtualna rzeczywistość, czym się różni AR od VR i ile kosztuje sesja VR. Dzięki potężnej dawce informacji wizyta w świecie wirtualnej rzeczywistości będzie prawdziwą przyjemnością, która, kto wie, być może stanie się początkiem wielkiej technologicznej pasji…?

Co to jest wirtualna rzeczywistość — definicja

Wirtualna rzeczywistość, przez niektórych nazywana również fantomatyką (od słowa fantom

oznaczającego model lub zjawę) to obraz będący wynikiem wykorzystania współczesnej, nowoczesnej technologii komputerowej. Stworzona właśnie dzięki cyfryzacji, wirtualna rzeczywistość pozwala korzystającym z niej osobom w zaledwie kilka chwil przenieść się do świata, który często łączy w sobie zarówno elementy wymyślone, jak i fragmenty pochodzące z dobrze nam znanego, realnego świata.

Jeszcze przed pierwszą wizytą w świecie VR, warto zdawać sobie sprawę z tego, że wirtualna rzeczywistość została zaprojektowana w trójwymiarze. Oznacza to, że stając się jej częścią, uczestnik ma wrażenie, jak gdyby przebywał w realnym otoczeniu. Głównym celem wirtualnej rzeczywistości jest wywoływanie w jej odbiorcach silnych doznań i emocji, porównywalnych do tych znanych z codziennego życia.

Wiele osób zastanawia się, co tak naprawdę stanowi klucz do sukcesu twórców i projektantów wirtualnej rzeczywistości. Wystarczy jednak spróbować tej atrakcji po raz pierwszy, aby przekonać się, że chodzi przede wszystkim o odpowiednie wykorzystanie ludzkich zmysłów! Wyjątkowo realistyczne odtworzenie nawet na pozór nieznaczących detali możliwość wykorzystania lekkich i wygodnych gogli VR, gwarantujących wyjątkowe wrażenia

wzrokowe oraz głębia obrazu — to sekret niewątpliwego sukcesu i popularności wirtualnej rzeczywistości.

Kiedy powstała wirtualna rzeczywistość?

Choć niektórym z nas może się to wydać nieprawdopodobne, pierwsze wzmianki o wirtualnej rzeczywistości pojawiły się na świecie już w latach 60. XX wieku. Ponad sześć dekad temu ówcześni naukowcy i fani technologii już wtedy intensywnie pracowali nad pierwszymi modelami świata VR, podejmując próby wprowadzenia do dobrze znanej nam rzeczywistości odrobiny świata marzeń.

Glowflow, czyli początek świata VR

Za ojca wirtualnego świata uznaje się Myrona W. Kruegera. Ten wyjątkowo kreatywny badacz, artysta i informatyk w 1969 roku zaprezentował wraz z Dan Sandin, Jerrym Erdmanem i Richardem Venezkym projekt „Glowflow”, wykorzystujący właściwości fluorescencyjne pewnej substancji. Od tej chwili światem powoli zaczęła rządzić chęć coraz śmielszego wychodzenia poza dobrze znane ramy otaczającego nas świata.

Z roku na rok popularność wirtualnej rzeczywistości rosła, a początek XXI wieku i przełom technologiczny sprawiły, że stawała się ona coraz bliższa ideałowi. Współcześnie świat VR stanowi już niemal nieodłączny element codziennego życia. Coraz częściej jego elementy wykorzystywane są w kinach i innych gatunkach sztuki. Virtual Reality chętnie stosują również choćby twórcy gier komputerowych, a niekiedy nawet reklam.

Jak działa wirtualna rzeczywistość?

O świecie VR wiemy już dziś naprawdę dużo, a mimo to wciąż nie przestajemy szukać odpowiedzi na kolejne pytania i zgłębiać tego tematu. Nic w tym dziwnego! Wirtualna rzeczywistość daje człowiekowi całkiem nowego pole do rozwoju, a wszystko to głównie dzięki wykorzystaniu wyobraźni. Zanim jednak zaczniesz swoją przygodę z Virtual Reality, warto dowiedzieć się, jak tak naprawdę działa wirtualna rzeczywistość. Jak już wiemy, wszystko opiera się na technologii komputerowej, dzięki której świat VR jest projektowany i powoływany „do życia”. Współcześnie, aby przenieść się w głąb wirtualnej rzeczywistości, najczęściej musimy założyć na twarz specjalne gogle. Ta niewielka, lekka i wygodna maska doskonale przylega do twarzy, skutecznie odcinając nas od realnego świata. Dzięki temu wystarczy zaledwie kilka sekund, aby znaleźć się w samym środku akcji wybranego wcześniej scenariusza. Takie gogle zostają wcześniej odpowiednio skonfigurowane i połączone z komputerem, konsolą lub innym urządzeniem umożliwiającym odtworzenie VR. Wyjątkowo duże tempo rozwoju technologii szybko sprawiło, że na rynku pojawiło się kilka różnych modeli gogli dedykowanych wirtualnej rzeczywistości. Które z nich wybrać i czym się od siebie różnią?

VR Oculus, HTC Vive, a może PlayStation VR?

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie konkretnego modelu okularów VR, upewnij się, że będą one odpowiednio współpracowały z posiadanymi już urządzeniami. Jednym z najczęstszych zakupów są gogle VR Oculus, dedykowane komputerom PC. Okazuje się jednak, że nie każdy komputer będzie w stanie obsługiwać tę wyjątkowo nowoczesną technologię, jaką jest VR. Niezbędne są do tego naprawdę wysokie parametry i duża moc, bo gry czy materiały video tworzone i oglądane z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości

stawiają przed twórcami naprawdę wysokie wymagania. Z gier tworzonych w świecie VR coraz chętniej korzystają dziś również miłośnicy PlayStation i to właśnie dla nich zaprojektowana została para gogli PlayStation VR.

Podczas realizacji vouchera prezentowego z Katalogu Marzeń, o odpowiedni dobór gogli zadbają pracownicy studia, w którym będziesz mógł spróbować swoich sił w VR. Jeśli jednak po tej przygodzie na dobre pokochasz Virtual Reality i zapragniesz mieć jej cząstkę w domu, koniecznie skorzystaj z porad i wskazówek doświadczonych pracowników sklepów z elektroniką. Z pewnością podpowiedzą oni, na co zwrócić szczególną uwagę i czym kierować się, kupując gogle VR na własny użytek.

Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość

Już na samym początku przygody z wirtualną rzeczywistością, poznasz dwa zdecydowanie najczęściej używane przez jej miłośników skróty. Mowa oczywiście o AR i VR, czyli angielskich terminach Augmented Reality i Virtual Reality. Na pierwszy rzut oka mogą się one wydawać synonimami, jednak wystarczy kilka słów wyjaśnienia, aby przekonać się, że oznaczają dwie całkiem inne rzeczy.

Do czego jest dziś wykorzystywana wirtualna i rozszerzona rzeczywistość? Wbrew pozorom, nie tylko do kier i zabaw! Augmented Reality okazała się doskonałym narzędziem podczas projektowania wnętrz i przestrzeni. Wiele sklepów meblowych i oferujących dodatki oferuje dziś swoim klientom taką możliwość zaprojektowania dowolnie wybranego pomieszczenia w domu czy mieszkaniu online, właśnie wykorzystując AR. Wystarczy nanieść na obraz salonu lub kuchni komputerowo wygenerowany mebel czy dodatek, aby przekonać się, jak będzie on wyglądał po zakupie, złożeniu i ustawieniu w dowolnym miejscu.

Coraz więcej firm wykorzystuje też rozszerzoną rzeczywistość do prowadzenia nowoczesnych szkoleń. To dzięki nim pracownicy różnych sektorów mogą przekonać się, jak uniknąć realnego zagrożenia i wykonywać powierzone im obowiązki właściwie i bezpiecznie. Zamiast organizować czasochłonne wycieczki do magazynów czy hal produkcyjnych, prowadzący szkolenia po prostu nanoszą na dobrze znaną uczestnikom przestrzeń charakterystyczne dla danego miejsca pracy elementy, a następnie zapraszają uczestników szkolenia do wzięcia udziału w edukacyjnej grze z ich wykorzystaniem.

Ile kosztuje sesja VR (czyli o tym, że zabawa nie musi być droga)

„Jeśli wirtualna rzeczywistość daje użytkownikom tak wiele możliwości, jej odwiedzenie z pewnością musi być drogie” - takie zdanie bez wątpienia pojawiło się w głowie niejednego z nas. Nic bardziej mylnego! Korzystanie z gogli VR jest rozrywką, na którą może sobie pozwolić niemal każdy Marzyciel. Ostateczna cena takiej atrakcji zależy oczywiście od konkretnego organizatora, jednak z reguły kilkudziesięciominutowa sesja to wydatek zaledwie kilunastu — kilkudziesiąciu złotych. Od czego jeszcze zależy to, ile kosztuje sesja VR? Z całą pewnością od modelu gogli, które są wykorzystywane do realizacji marzenia. Poszczególne produkty różnią się między sobą oferowanymi możliwościami i poziomem zaawansowania i właśnie te dwa elementy są głównymi czynnikami wpływającymi na cenę sesji VR. Zależy ona oczywiście również od długości zabawy — w niektórych punktach w Polsce można jednak kupić na przykład gotowe karnety na kilka wejść do świata wirtualnej rzeczywistości, dzięki czemu cena pojedynczej sesji zauważalnie się obniża. Dość często w ofertach firm można znaleźć również specjalne promocje dla najmłodszych. Warto o tym pamiętać, na przykład planując taki niezwykły prezent dla naszej pociechy na Gwiazdkę czy urodziny.

Godzina spędzona w świecie VR to gwarancja emocji i wspomnień naprawdę na długo. Jeśli chcesz się o tym przekonać, wybierz z Katalogu Marzeń nasz voucher na wizytę w świecie VR przez 60 minut i… baw się doskonale!

Wizyta w świecie wirtualnej rzeczywistości — idealny prezent dla…

Po przeczytaniu naszego artykułu już wiesz, że voucher do świata wirtualnej rzeczywistości to doskonały wybór i spełnienie najbardziej szalonych marzeń? Świetnie się składa! Teraz musisz tylko zdecydować, komu go podarujesz. Wbrew pozorom, wizyta w świecie VR to propozycja nie tylko dla geeków i miłośników nowych technologii. Taki podarunek z pewnością przypadnie do gustu również fanom fantastyki, wspaniałych przygód i filmów akcji oglądanych dotychczas co najwyżej na kinowym ekranie. Pozwól sobie lub swoim najbliższym stać się częścią czegoś wspaniałego i przy najbliższej okazji podaruj im voucher na wizytę w świecie wirtualnej rzeczywistości!

Czy VR jest dla każdego i jak się przygotować do wizyty w świecie wirtualnej rzeczywistości

Przygoda z wirtualną rzeczywistością to zabawa dla starszych dzieci (od 13 roku życia), młodzieży i dorosłych. Jeśli chcesz podarować przygodę w VR swojemu dziecku, upewnij się, że wybrany tytuł nie zawiera nieodpowiednich treści. Tak samo, jak robisz to z filmami. Miej na uwadze, że VR to bodźce, które mogą dla niektórych okazać się zbyt intensywne, na przykład u chorych na epilepsję. Jak widzisz, przygoda może być bardzo intensywna. Niektóre tytuły mogą wywołać nudności lub ból głowy. Weź więc ze sobą butelkę wody i — jeśli doświadczenie okaże się zbyt wymagające — odpocznij chwilę i zmień przygodę na inny tytuł. 

Czy VR stanie się częścią naszej codzienności? 

Wielbiciele technologii VR z pewnością śledzą wiadomości o kolejnych nowinkach technicznych, które mogą sprawić, że z dobrodziejstw wirtualnej rzeczywistości będziemy korzystać nie tylko dla rozrywki. Już dziś, kiedy chcesz nauczyć się czegoś nowego, oglądasz filmy instruktażowe w internecie. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, by wkrótce podgląd do treści był dla Ciebie dostępny dzięki takim urządzeniom jak Microsoft HoloLens czy nawet soczewkom kontaktowym, które przywodzą na myśl technologie z filmów sci-fi.  

Należysz do wielbicieli wirtualnej rzeczywistości? Jak Twoim zdaniem będzie wyglądała przyszłość technologii VR? 

Ocena artykułu: 5/5(2 opinie)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodnik ds. Marzeń
Gdyby do dyspozycji było tylko 100 znaków ze spacjami, podsumowałabym siebie tak: miłośniczka podróży, (mo)psów i czekolady. Wciąż szukam swojego miejsca na świecie, trudno mnie utrzymać długo w jednym miejscu, bo wierzę, że za każdym rogiem czai się przygoda. W wymarzonym domu, na ścianie powieszę mapę-zdrapkę, która pomoże mi wyznaczać kolejne kierunki małych i dużych wypraw.

Data publikacji: 2022-07-21

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!
Marzyciele! Aby spełnianie marzeń uczynić jeszcze prostszym, używamy plików cookies w celach statystycznych i marketingowych :) Więcej w Polityce Prywatności.