o prezentach
Codziennie nowe GORRRĄCE wakacyjne oferty zobacz >>

Teatr Capitol oczami osób z niepełnosprawnościami

Ocena artykułu: 5/5(3 opinie)
Data aktualizacji: 2024-02-16

Wizyta w teatrze to wspaniałe i emocjonujące doświadczenie. Oglądanie aktorów na żywo przynosi zupełnie inne wrażenia niż telewizja czy kino. To doświadczenie, którego powinien spróbować każdy, dlatego odwiedziliśmy Teatr Capitol. W tym artykule znajdziesz naszą relację, w której przedstawiamy udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością i podpowiadamy, jak przygotować się do wizyty.

Wybierz swój voucher do Teatru Capitol

Jeśli chcesz wybrać się do Teatru Capitol, wystarczy, że wybierzesz voucher na wieczór w teatrze dla 1 lub 2 osób. Każdy z nich upoważnia do wybrania dowolnego spektaklu z repertuaru, dodatkowo z takim voucherem można skorzystać ze strefy premium i VIP na widowni.
 

Co warto wiedzieć na temat dostępności przed wizytą w Teatrze Capitol?

Teatr Capitol zaprasza wszystkich widzów. Niestety osoby z niepełnosprawnościami muszą liczyć się z trudnościami, głównie barierami architektonicznymi. Warunki we wnętrzu opisujemy poniżej, natomiast oprócz nich:

  • brakuje audiodeskrypcji dla osób niewidomych i niedowidzących,
  • osoby niedosłyszące i niesłyszące mogą czytać z wyświetlacza, jednak tekst dostępny jest jedynie w języku angielskim.

Jeśli osoba z niepełnosprawnością potrzebuje pomocy opiekuna, Teatr proponuje pobranie dodatkowej opłaty. Warunki i wysokość tej kwoty ustalane są indywidualnie, dlatego przed zakupem vouchera polecamy skontaktować się z Anią Kowalik.

Obsługa Teatru deklaruje chęć pomocy w trakcie wizyty, jednak trzeba pamiętać, by uprzedzić ją wcześniej. Zespół potrzebuje krótkiego opisu niepełnosprawności i potrzeb, żeby odpowiednio się przygotować.

Jak dojechać do Teatru Capitol?

Teatr Capitol znajduje się w samym centrum Warszawy, stosunkowo niedaleko Pałacu Kultury i Nauki, a także Pałacu Prezydenckiego oraz Zamku Królewskiego. Bez trudu dojedziesz to zarówno komunikacją miejską, jak i własnym autem. Oto kilka propozycji:

  • dla podróżujących samochodem w pobliżu Teatru Capitol znajdują się 4 miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami,
  • jeśli wolisz tramwaj to z przystanku Dworzec Centralny (10) dojedziesz liniami 17 i 33 na przystanek Hala Mirowska 04, który znajduje się w odległości 650 m od budynku teatru. Z przystanku Centrum (08) wygodnie dojedziesz liniami 4, 15, 35 i 78, które dojeżdżają na przystanek Plac Zamkowy (08), skąd dzielić Cię będzie od celu już tylko 390 m.

Każdą z linii pojawiają się zarówno nisko jak i wysokopodłogowe pojazdy. Oznaczenia dotyczące dostosowania konkretnego składu znajdziesz na rozkładach jazdy.

Czy wnętrze Teatru Capitol zostało dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami?

Niestety, wizyta w teatrze może być kłopotliwa dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Warto jednak wiedzieć, że do Teatru prowadzą dwa wejścia - główne i boczne. Do głównego prowadzą ogromne schody, natomiast wejście boczne ma płaski wjazd, a szerokość drzwi to aż 90 cm.

Przy wyborze spektaklu warto spytać o to, na której scenie odbywać się będzie przedstawienie. Osoby poruszające się na wózkach świetnie odnajdą się na tzw. scenie większej, gdzie wyznaczone są dla nich wygodne miejsca z dobrą widocznością. Niestety, w przypadku sceny mniejszej, trzeba się liczyć z koniecznością wspinania się na długie schody. Osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi polecamy wybieranie spektaklu na scenie większej.

Wnętrze samego Teatru Capitol jest przestronne na tyle, że można bez problemu poruszać się po nim wózkiem (oprócz wspomnianego dostępu do sceny mniejszej).

Ponadto w Teatrze Capitol znajduje się duża łazienka, która częściowo została przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Jest przestronna, z podwyższoną toaletą i uchwytami pomocniczymi z prawej i lewej strony. Z jednej strony poręcz jest zamontowana na stałe, drugą można odchylić do góry. Jedynie dostęp do umywalki może być utrudniony. Jest ona bardzo mała i znajduje się wysoko, dodatkowo stoi na postumencie, który może utrudniać dojazd wózkiem.

Chcesz zaplanować wieczór w Teatrze Capitol?

Voucher do teatru to elegancki prezent, który Marzyciele bardzo często wręczają z okazji rocznicy, urodzin, a nawet walentynek. Jeśli zastanawiasz się nad podarowaniem go osobie z niepełnosprawnościami, skontaktuj się z nami. Rozwiejemy wszystkie wątpliwości i pomożemy Ci ustalić przebieg wizyty. Napisz na kontakt@marzeniabezbarier.pl.

Ocena artykułu: 5/5(3 opinie)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodniczka ds. atrakcji dla OzN
Kocham podróże i labradory. Jestem urodzoną optymistką, a moja życiowa dewiza to: jeśli życie podsuwa Ci sęki, upiecz z nich sękacz! Poruszam się na wózku i chcę łączyć świat atrakcji z niepełnosprawnością. Dlatego powstał mój autorski projekt „Marzenia bez barier", w którym opisujemy dostępność marzeń dla osób z niepełnosprawnościami.

Data publikacji: 2023-05-02

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!