o prezentach

Sukcesy Polaków w nieszablonowych dyscyplinach sportu

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
Data aktualizacji: 2021-12-21

Przychodzimy do Was z dawką pozytywnych informacji! Zwykle to negatywne newsy mają większy rozgłos, więc częściej słyszymy o nich w mediach. Brakuje czasu na mówienie o sukcesach i koło się zamyka. Chcemy to zmienić! W treści artykułu znajdziesz imponujące sukcesy Polaków w nieszablonowych dyscyplinach sportu. Czy wiesz, że Mistrzyni Świata w lotach balonem jest Polką? Teraz już tak!

Królowa polskiego driftingu — Karolina Pilarczyk

Karolina to pierwsza kobieta w Polsce, która jest zawodowym kierowcą driftingowym. Na powiedzenie „kobiety do garów” odpowiada: „Tak, do ośmiu!”. Zdała egzamin na prawo jazdy i zaraz po nim zaczęła dodatkowe szkolenia, żeby jak najlepiej reagować w sytuacjach ekstremalnych. Tak zrodziła się miłość do motoryzacji i przez amatorskie wyścigi dzisiaj Karolina jest licencjonowanym kierowcą driftingowym. I to jakim! Z licencją King of Europe, King of Asia i Polskiej Federacji Driftingu.

Karolina Pilarczyk ze swoim autem do driftu

Imponujące wyniki biegowe

Biegi po schodach: Tower Running Piotr Łobodziński

Piotr Łobodziński to polski lekkoatleta, biegacz przełajowy i górski. Specjalizuje się w biegach… po schodach. Nie zliczymy wszystkich jego nagród i pucharów za zajęcie pierwszego miejsca. Pięciokrotnie zwyciężył w Towerrunning World Cup i setki razy stawał na podium w najbardziej prestiżowych biegach świata — między innymi na Empire State Building w Nowym Jorku i wieżę Eiffla. Może to jego sposób na zwiedzanie świata? Niesamowicie oryginalny :)

Bieg na Empire State Buidiling do 1576 schodów, czyli 86 pięter. Dałbyś radę wbiec na górę?

Rekordzistka świata w bieganiu długodystansowym — Patrycja Bereznowska

Na swoim koncie ma m.in. tytuł najlepszej ultramaratonki na świecie w 2017 r, I miejsce w kategorii kobiet i rekord trasy w Spartathlonie (246 km), Portugal 281 Ultramarathon, oraz Ultramaratonie Badwater (135 mil) w USA uznawanym za najtrudniejszy na świecie. Przy tym jest okazem życzliwości i skromności. Marzy o biegu w Australii o długości około 875 kilometrów — z Sydney do Melbourne. Niesamowite!

Patrycja Bereznowska podczas jednego z morderczych ultramaratonów, które z powodzeniem jeden po drugim — wygrywa

Pustynie to dla niego najlepszy tor biegowy — Marek Wikiera

4Deserts to cykl ultramaratonów organizowanych w bardzo niedostępnych miejscach na świecie — na pustyniach. Każdy z biegów to 250 kilometrów, na które zawodnicy mają 7 dni. To jeden maraton każdego dnia! I tak poczwórnie — na Pustyni Atakama, Pustyni Gobi, na Saharze i Antarktydzie. Przez wielu jest uważany za jeden z najtrudniejszych cykli ultramaratonów na świecie. Ukończeniem całego biegu może pochwalić się Marek Wikiera, który pełnił też rolę Mentora w I edycji akcji #MaratonMarzeń.

Na zdjęciu Marek Wikiera, Andrzej Gondek i Daniel Lewczuk po ukończeniu ostatniego etapu biegu 4Deserts

Ukończył najdłuższy bieg świata — Paweł Żuk

Przezwyciężył nałogi i nadwagę. Zaczął biegać w wieku 36 lat. Wziął wtedy taki rozbieg, że ukończył na podium najdłuższy bieg świata o długości 5000 km! Da się? Da się! Oprócz tego Paweł jest rekordzistą w biegu na 1000 mil, 1000 kilometrów, w biegu 10-dniowym oraz w 24-godzinnym biegu na bieżni mechanicznej. Skarżysz się, że doba ma tylko 24 godziny? Bierz przykład z Pawła — on nie śpi, spełnia marzenia :) Nie mamy pojęcia, jak on to robi — ale gorąco kibicujemy! Więcej o jego pasji dowiesz się z odcinka podcastu Napędzani Marzeniami, w którym rozmawia z Joanną Borucką. Kliknij zdjęcie:

Bieganie mnie wybrało. Odcinek Podcastu Napędzani Marzeniami z Pawłem Żukiem. Kliknij zdjęcie i posłuchaj!

Wspinanie czy nurkowanie? To i to! Marcel Korkuś

Z pozoru dwie niepowiązane ze sobą dziedziny. A jednak ktoś — a dokładnie Marcel Korkuś, na co dzień oficer nawigator. Rozchwytywany specjalista, o którego biją się firmy na całym świecie. Marcel odkrył najwyżej położone jezioro świata w okolicy szczytu Ojos de Salado w Środkowych Andach. Przebił się przez 1,5-metrową taflę lodu pokrywającą zbiornik i zanurkował. Jezioro znajduje się na wysokości 6395 m n.p.m. Nurkowanie wysokogórskie niesie ze sobą ogromne ryzyko, specjaliści są w stanie przewidzieć konsekwencje zdrowotne dla osób zajmujących się tym sportem tylko do wysokości około 3000 m n.p.m. Marcel pobił rekord świata w nurkowaniu na wysokości i został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa.

Marcel Korkuś — mistrz świata w nurkowaniu wysokogórskim

Polacy mistrzami w sportach powietrznych

Diving (nurkowanie) nie tylko w wodzie — mistrzostwo świata w sporcie spadochronowym — Maja Kuczyńska

Maja Kuczyńska to 20-letnia Mistrzyni Świata w indoor skydivingu, dyscyplinie polegającej na wykonywaniu określonych akrobacji w tunelu powietrznym. Coraz bardziej rozwija się też w skokach spadochronowych, wykorzystując swoje doświadczenie z aerotuneli. Jej wyczyny trzeba po prostu zobaczyć:

Samolot bez silnika po mistrzowsku — Sebastian Kawa

Polacy są po prostu odlotowi w kategorii powietrznych sportów wyczynowych. Sześciokrotny mistrz świata w szybownictwie, trzykrotny mistrz świata w wyścigach szybowcowych. O jego nagrodach i rekordach można napisać książkę. Sebastian jest najbardziej utytułowanym pilotem szybowca w historii! Z zawodu jest… lekarzem. Jako pierwszy człowiek w historii wykonał lot nad Himalajami. Opowiada o tym podczas Festiwalu Podróżników:

Najwyższy skok spadochronowy w Europie — Tomasz Kozłowski

W 2014 roku pobił rekord Europy i wyskoczył ze spadochronem z balonu na wysokości ponad 11000 m n.p.m. Tomasz był też mentorem w akcji Maraton Marzeń. Obecnie przygotowuje się do pobicia rekordu i wykonana najwyższego skoku ze spadochronem na świecie. Skoczy z 45 kilometrów! Ten wyczyn ma wesprzeć go w nagłośnieniu szkodliwości działań człowieka na kondycję planety oraz pomóc zebrać fundusze na wsparcie osób, które ze względu na zmiany klimatu muszą porzucać swoje domy i miejsce zamieszkania. Obserwujcie projekt Jump For The Planet. Już jest o nim głośno!

Odcinek podcastu Napędzani Marzeniami z udziałem Tomasza Kozłowskiego. Kliknij zdjęcie i posłuchaj!

Mistrzyni świata w lotach balonem

Daria Dudkiewicz-Goławska to prawdziwa mistrzyni baloniarstwa! Poświęciła wiele lat na szkolenie i zdobywanie doświadczenia jako obserwator oraz nawigator, aby w końcu — w pełni świadomie — sięgać po najwyższe odznaczenia w tej dziedzinie. Dagmara jest pilotem balonowym z tytułem Mistrzyni Świata oraz Mistrzyni Polski. Najbardziej zazdrościmy jej lotów nad słoweńskimi górami, to musi być wspaniałe przeżycie!

Wyobraź sobie te widoki — lot balonem to niesamowite przeżycie

Mistrz świata w żużlu — Bartosz Zmarzlik

Zaczął trenować w wieku 15 lat i już wtedy było wiadomo, że zajdzie daleko. Pobijał rekord za rekordem. W 2020 roku stał się trzecim żużlowcem w historii cyklu Grand Prix, który obronił Mistrzostwo Świata rok po roku. Jedynymi Polakami, którzy wcześniej uzyskali tytuł indywidualnego mistrza świata byli Jerzy Szczakiel i Tomasz Gollob. Wow!

Bartosz Zmarzlik — Mistrz Świata w żużlu podczas zawodów

Snooker — mistrz świata w kategorii do 16 lat. Na razie!

Antoni Kowalski w wieku 15 lat zdobył prawdziwie historyczny tytuł dla Polski. Wygrywając w 2019 roku turniej w rosyjskiej Tiumieni został pierwszym polskim mistrzem świata w snookerze, w kategorii do lat szesnastu. Antoni walczy o uzyskanie statusu profesjonalisty. Trzymamy kciuki!

Antoni Kowalski w trakcie meczu Snookera

Niezliczone sukcesy Polaków na świecie

Chcielibyśmy wymienić w tym artykule tysiące osób. Polacy osiągają ogromne sukcesy i biją wszelkie rekordy w światowym sporcie, kinie, sztuce i wielu innych dyscyplinach. Warto mówić o tym głośno i wspierać naszych rodaków. Może któryś z nich zainspiruje Cię i znajdziesz nową pasję? Nowy rok jest okresem, który jeszcze bardziej motywuje do walki o swoje marzenia. Zawalczysz?

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Content Specialist
Moje największe miłości to podróże, jedzenie i... jedzenie. Lubię aktywnie spędzać czas i tylko dlatego mieszczę się jeszcze w drzwiach do biura. W wolnych chwilach czytam, piszę i generuję nowe pokłady pozytywnej energii podczas górskich wędrówek.

Data publikacji: 2021-01-08

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!
Marzyciele! Aby spełnianie marzeń uczynić jeszcze prostszym, używamy plików cookies w celach statystycznych i marketingowych :) Więcej w Polityce Prywatności.