o prezentach
Codziennie nowe GORRRĄCE wakacyjne oferty zobacz >>

Prezent idealny nie istnieje? Mamy wyniki badań

Ocena artykułu: 5/5(2 opinie)
Data aktualizacji: 2024-02-16

Zamknij na chwilę oczy i wyobraź sobie ten idealny dzień, w którym spełnia się Twoje marzenie. Skaczesz ze spadochronem, a w Twoich żyłach buzuje adrenalina, czy uciekasz z ukochaną osobą na weekend do hotelu, gdzie nikt was nie znajdzie? Niezależnie od tego, o czym marzysz w tej chwili, najważniejsze pytanie brzmi: co zrobisz, by te marzenia spełniać? 

Wiesz dobrze, że zawodowo zajmujemy się spełnianiem marzeń i chcemy to robić najlepiej. Dlatego ponownie postanowiliśmy sprawdzić, o czym marzą Polacy (zobacz artykuł z wynikami ubiegłorocznego badania). Zleciliśmy badanie metodą CAWI, w którym wzięło udział 1000 polskich internautów. Pytaliśmy nie tylko o marzanie, ale przede wszystkim o ich spełnianie i prezenty. Dowiedzieliśmy się, co najbardziej chcielibyście otrzymać i dziś dzielimy się z Tobą tą wiedzą. Być może przyda Ci się, kiedy będziesz szukać najlepszego prezentu dla ukochanej osoby. 

Mieć czy być? Co nam daje więcej satysfakcji?  

Marzenia bywają różne, bo różni są ludzie. Pragniemy tego, czego najbardziej nam w życiu brakuje. W Katalogu Marzeń stawiamy jednak na te niematerialne marzenia, a więc przeżycia, relacje i emocje. Nie możesz ich schować do kieszeni, ale gwarantujemy, że ich realizacja będzie Cię uskrzydlać każdego dnia. 

Cieszy nas zatem, że aż 9 na 10 osób słyszało o tym, że prezenty mogą mieć formę przeżyć. Wśród nich większość to kobiety, ale to nie znaczy, że panowie nie szukają emocji lub nie wręczają prezentów w formie przeżyć. W grupie badanych każde 2 na 5 osób decyduje się na kupno prezentu w formie przeżycia. Co to oznacza? Że możesz częściej zaskakiwać znajomych wsparciem w spełnianiu ich marzeń!

Czego tak naprawdę szukamy, kiedy chcemy podarować prezent idealny?

Znasz to uczucie, kiedy zbliża się ważna okazja, a Ty usiłujesz znaleźć wyjątkowy podarunek, który spowoduje uśmiech i zachwyci. Chcemy, żeby obdarowana osoba cieszyła się prezentem długo, żeby dał jej prawdziwą radość. Naszym zdaniem, taką moc mają właśnie spełnione marzenia. Niestety tylko ⅓ badanych wręcza prezent, który pomaga rozwinąć pasję obdarowanego, lub spełnić marzenie.  Wybieramy drogie rzeczy, zamiast przeżycia lub rozwijanie zainteresowań bliskiej osoby. Dlaczego? Z lenistwa? A może z góry zakładamy, że na spełnianie marzeń nas zwyczajnie nie stać? Udowadniamy, że spełnianie marzeń nie musi być drogie!

Ile kosztuje spełnienie marzeń?

Tego uczucia, które nam towarzyszy, kiedy spełniamy marzenie, nie da się porównać z niczym innym. Warte jest każdej ceny, ale paradoksalnie, to ona nas najbardziej ogranicza. Zdecydowanie najczęściej o wyborze prezentów decyduje cena. Jednocześnie większość badanych boi się, że prezent w postaci przeżycia będzie znacznie droższy, niż jest w rzeczywistości. Poprosiliśmy w ankiecie o to, by Polacy podali orientacyjną cenę najbardziej popularnych przeżyć, a wyniki tej ankiety nas zaskoczyły. 

Ile może kosztować lot szybowcem? Potrzebna jest przecież odpowiednia maszyna, strój, wykwalifikowany pilot. Większość ankietowanych uważa, że lot szybowcem kosztuje 500 zł. W rzeczywistości, u nas przeżyjesz taką przygodę już za 149 zł. Podobnie jest z jazdą off-road. Większość badanych wyceniła taką atrakcję na około 300 zł, podczas gdy u nas ceny takiej jazdy zaczynają się od 85 zł. 

Skąd takie duże rozbieżności? Przeżycia są dla nas po prostu bardziej wartościowe. Dlatego tak często wpadamy w pułapkę myślenia o nich w kategoriach czegoś, co jest nieosiągalne. Tymczasem, jak się okazuje, spełnianie ich może być tańsze (i prostsze!), niż myślisz.

Marzenia mają moc zmieniania naszego życia i… całego świata!

Kiedy myślimy o spełnianiu marzeń, z reguły wyobrażamy sobie wielkie osiągnięcia. Aż 4 na 5 osób, które wzięły udział w badaniu, zgodziły się ze stwierdzeniem, że prezenty w formie przeżyć pozwalają wyjść ze strefy komfortu i doświadczyć nowych wrażeń. Śmiemy twierdzić, że takie prezenty pomagają też znaleźć pasję w życiu, pokonać swoje lęki. Śmiało możemy stwierdzić, że przeżycia wzbogacają nasze życie i choćby dlatego warto wybrać je na prezent. 

Co jeszcze? ⅔  ankietowanych potwierdziło również, że prezenty w formie przeżyć są odpowiedzią na wszechobecny konsumpcjonizm. Co ciekawe, ⅘ osób uważa, że przeżycia są ekologiczne. Zgadzamy się z tym w zupełności! W przypadku przeżyć, na pamiątkę zachowujesz wspomnienia, emocje i uczucia, które Ci towarzyszyły w danej chwili. Sam voucher też może być ekologiczny, wystarczy wybrać elektroniczną wersję vouchera.

Gift Voucher — prezent dla kogoś, kto ma już wszystko

Presja związana z tym, żeby podarować zachwycający prezent, jest ogromna. Im bardziej nam na kimś zależy, tym jest większa. Badanie wykazało jednak, że istnieje na to całkiem niezłe rozwiązanie. Jest nim: karta podarunkowa

7 na 10 osób uważa, że podarowanie komuś gotówki pozwala uchronić się przed tym, że prezent okaże się nietrafiony. Obdarowany sam decyduje, na co przeznaczy środki. To wygodne i pozostawia dużą elastyczność. Zatem następnym razem, kiedy będziesz wybierać prezent, sprawdź koniecznie nasze karty prezentowe i pakiety atrakcji. 

Gift Voucher to nie tylko sposób na „bezpieczny” prezent, który z pewnością się spodoba. Ponad 50% Polaków oczekuje od voucherów, by atrakcje miały elastyczne terminy realizacji, aby można było dowolnie wybierać miejsce realizacji (tę cechę wskazało 43,5%) i oczekuje, że voucher będzie ważny minimum rok. (aż 40% badanych). Nasze vouchery spełniają wszystkie te kryteria. 

Wymarzony prezent, czyli co chcielibyśmy dostać

Aż 50% wszystkich ankietowanych przyznało, że woli „kolekcjonować” przeżycia, nie przedmioty. 7 na 10 osób przyznało, że lubi aktywnie spędzać czas. Z kolei niemal ⅔ Polaków jest spontaniczna i zawsze, chętnie i z otwartymi ramionami przywita nowe doświadczenia i spróbuje nowych rzeczy. Śmiało możemy stwierdzić, że szukamy w życiu nowych smaków, doznań, przygód i pozytywnych emocji. 

Tym bardziej zaskakuje, że zdecydowana większość z badanych kupuje bliskim osobom prezenty materialne. Najczęściej Polacy wybierają kosmetyki, ubrania, gadżety elektroniczne albo biżuterię. Jednocześnie, ponad 40% przyznała, że chciałaby otrzymać voucher na przeżycia, zamiast jednej z wymienionych wyżej rzeczy. 

Wśród najchętniej wybieranych przeżyć aż 30% ankietowanych wskazało, że spełnieniem ich marzeń byłby czas spędzony z bliskimi. Najchętniej jakiś weekend za miastem, kolacja we dwoje albo bilet na jakieś wydarzenie kulturalne. Zaraz po nich znalazły się takie przeżycia jak dzień w SPA i lot balonem. Przyznasz, że te marzenia wcale nie są trudne do spełnienia?

Zamień marzenia na plany i działaj!

Ponad 50% osób, które wzięły udział w badaniu, przyznało, że łatwiej jest spełniać marzenia bliskich osób, niż swoje własne. Czy to oznacza, że nie mamy marzeń? Aż 41,9% badanych wskazało, że chętnie skoczyłoby ze spadochronem. Jeśli to również Twoje marzenie, czy masz odwagę je spełnić? 

Mamy nadzieję, że podobnie jak niemal 7 na 10 osób wiesz, że sukces w spełnianiu marzenia zależy przede wszystkim od naszej determinacji. Dobrze mieć plan, ale kluczem jest podjęcie działania. Cieszy nas też, że aż ⅔ z Was aktywnie działa, by spełniać swoje marzenia. Mamy nadzieję, że należysz do grona zdeterminowanych marzycieli. Albo dołączysz do niego od teraz!

Spójrzmy na marzenia z naukowego punktu widzenia 

Statystyki to nie wszystko. Wiemy, że spełnianie marzeń to zagadnienie bardzo złożone. Dlatego, jeśli badasz marzenia z perspektywy psychologii, socjologi lub dowolnej innej dziedziny, weź udział w naszym konkursie na pracę naukową. Możesz wygrać aż 5000 zł i publikację w czasopiśmie Charaktery. Jesteśmy szalenie ciekawi, co na temat marzeń mówi nauka. 


Wszystkie dane zostały przedstawione na podstawie badania Biostat na zlecenie KataloguMarzeń.pl, 2022

Ocena artykułu: 5/5(2 opinie)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodniczka ds. Marzeń
Uwielbiam oglądać wschód słońca z kubkiem mocnej kawy i w dobrym, kocim towarzystwie. Dzielę marzenia na te małe, które staram się spełniać codziennie. Zaliczam do nich drobne przyjemności, dobrą literaturę, wciągające seriale i pyszne jedzenie. Marzenia przez duże "M" to z kolei podróże, najlepiej takie, które gwarantują zastrzyk adrenaliny.

Data publikacji: 2022-04-28

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!