o prezentach
Mamy urodziny! Świętuj z nami z kodem: 14LAT. Sprawdź wszystkie promocje>>

Prawo jazdy na quada — jaką trzeba mieć kategorię?

Ocena artykułu: 3/5(3 opinie)
Data aktualizacji: 2024-02-16

Quady mogą być ekscytującym sposobem na wyjście na łono natury, poznanie przyrody i przeżycie przygody. Dają niepowtarzalną możliwość podróżowania na świeżym powietrzu z wiatrem we włosach i podziwiania pięknych krajobrazów, które w przeciwnym razie pozostałyby niewidoczne z czterech kółek na ziemi. Jazda na quadzie to nie tylko dobra zabawa; może ona również pomóc w oderwaniu się od codziennej rutyny, oferując nowe doświadczenia. Co warto wiedzieć o jeździe na quadach? Czy potrzebujesz prawa jazdy na quada? Czytaj dalej!

Czym są quady?

Quad, wszędołaz, czterokołowiec, trójkołowiec lub ATV, czyli all-terrain vehicle – wszystkie te nazwy określają pojazd z dwu- lub czterosuwowym silnikiem, który najlepiej sprawdza się w jeździe po trudnodostępnych miejscach. Pokonanie błotnistego odcinka drogi, podjazd pod piaszczyste wzgórze, a nawet przeprawa na drugi brzeg rzeki – quad został stworzony, by to umożliwić. Jak? Wszystko dzięki oponom o obniżonym ciśnieniu, którym niestraszny grząski teren, niskiemu środkowi ciężkości i kierownicy typu motocyklowego.

Krótka historia quadów – od czego się zaczęło?

Chociaż trudno jest dokładnie określić, kto wynalazł quada, niektórzy eksperci uważają, że jego przodkiem może być czterokołowy pojazd Royal Enfield z 1893 roku. Na wzmiankę w historii produkcji quadów zasługuje również niemiecka firma NSU, która w 1941 roku wprowadziła na rynek gąsienicowy pojazd wojskowy o nazwie Kettenkrad. W czasie wojny japońscy mechanicy z koncernu Honda również byli zajęci opracowywaniem lekkich pojazdów terenowych z wykorzystaniem technologii motocyklowej.

W 1967 roku inżynier Osamu Takeuchi zaproponował zastąpienie tylnego koła motocykla sztywną osią i dwoma dużymi oponami balonowymi, co zwiększyło zwinność ATV i pozwoliło mu pewniej pokonywać trudny teren. Dzięki genialnemu pomysłowi tych inżynierów quady nie ograniczają się już tylko do zastosowań wojskowych, ale można je teraz spotkać na farmach, w lasach, na pustyniach i we wszelkiego rodzaju zajęciach rekreacyjnych, takich jak wyścigi i motocross. Dzięki szerokiemu zakresowi zastosowań i niewielkim nakładom na konserwację łatwo zrozumieć, dlaczego quady pozostają dziś popularnymi pojazdami.

Wykorzystanie quadów

Od rajdów po wyścigi przełajowe, a nawet wyprawy na pustynię — quady to ekscytujący sposób na zwiedzanie świata. Jeśli dodamy do tego kierownicę w stylu motocyklowym, otrzymamy niezwykle zwinną maszynę gotową na każde wyzwanie — niezależnie od tego, jaki teren będzie musiała pokonać! Dzięki reputacji quadów stworzonych do pracy w ekstremalnych warunkach nic dziwnego, że stają się one coraz bardziej popularne na całym świecie, ponieważ ludzie odkrywają nowe sposoby przeżywania przygód na świeżym powietrzu. Niezależnie od tego, czy wybierasz quada na drogę, czy w teren, czy zależy Ci na prędkości, czy stabilności — ten potężny pojazd z łatwością dowiezie Cię tam, gdzie trzeba.

Rodzaje quadów

Quady lekkie a quady zwykłe

Najprostszym rozróżnieniem quadów jest podział na quady lekkie i zwykłe. Te pierwsze nie mają jednak nic wspólnego z lekkością, bo ich masa całkowita może sięgać nawet 350 kg. Ich pojemność silnika nie przekracza 125 cm3, a maksymalna prędkość, jaką możemy rozwinąć, to 45 km/h. Quady zwykłe to z kolei pojazdy przekraczające ww. wagę i pojemność silnika.

Quady dzieli się także ze względu na zastosowanie. Na rynku są dostępne trzy rodzaje quadów, które dzieli się na sportowe, rekreacyjne i terenowe (nazywane także przeprawowymi).

Quady sportowe

Charakteryzują się dużą pojemnością silnika (od 600 do 1000 cm3), wzmocnioną konstrukcją, która wytrzyma obciążenia podczas skoków, oraz napędem na cztery koła. Sprawdzą się podczas jazdy na terenach podmokłych, jednak ich przeznaczeniem jest szybka jazda po dobrze przygotowanej nawierzchni, na przykład podczas zawodów.

Quady rekreacyjne

Podstawowe modele quadów o pojemności silnika do 200 cm3. W zależności od modelu mogą mieć napęd tylko na tylną oś lub na cztery koła. Są stworzone do jazdy po polnych, leśnych, a także utwardzanych drogach. Świetnie sprawdzają się podczas wycieczek krajoznawczych.

Quady przeprawowe

Tak samo jak quady sportowe, mają napęd 4x4. Do tego mocne zawieszenie z wysokim prześwitem, które ułatwia długotrwałą jazdę w trudnym terenie, oraz silnik o pojemności od 300 do 995 cm3. Moc silników tego rodzaju quadów może przekraczać 80 KM, dzięki czemu bez trudu wjadą na strome wzniesienia i przeprawią się przez błotnisty teren.

Rodzaje opon do quadów

Rodzaje opon do quadów różnią się w zależności od przeznaczenia quada. Wyróżniamy trzy rodzaje opon do quadów:

  1. Opona szosowa, 
  2. Opona uniwersalna,
  3. Opona terenowa.

Rodzaje quadów ze względu na pojemność i moc

Oprócz podziału ze względu na zastosowanie, quady różnią się od siebie także pojemnością oraz mocą silnika. To właśnie te dwa parametry – cm3 i KM – zwracają największą uwagę wszystkich miłośników czterech kółek, którzy chcieliby kupić pierwszego quada lub po prostu się nim przejechać.

Pojemność quadów dostępnych na rynku waha się od 50 do 1000 cm3, a ich moc od 4,5 do nawet 90 KM. Po wpisaniu w wyszukiwarkę quad 125, znajdziemy quady o pojemności silnika 125 cm3, zaś jeśli wpiszemy quad 110 czy quad 250 będzie to z kolei oznaczać, że poszukujemy quadów z silnikiem o właśnie tej pojemności.

Jak jeździć quadem?

Warto wiedzieć, że w świetle prawa quad nie jest samochodem, tylko pojazdem czterokołowym. Maksymalna prędkość zależy od rodzaju maszyny, ale też od przepisów, które obowiązują w ruchu drogowym.

Warto również upewnić się, że pojazd spełnia przepisy administracyjne. W świetle przepisów jazdę na quadzie do określonej pojemności traktuje się jak jazdę motorowerami i jako takimi, można poruszać się nimi po publicznych drogach i w strefie ruchu. Jednak, choć można nim jeździć po drodze publicznej, nie można wjeżdżać quadem na drogi ekspresowe ani autostrady — niezależnie od tego, czy to quady lekkie, czy quady ciężkie. Pamiętaj też, że quad musi posiadać homologację, jeśli chcesz włączyć się do ruchu drogowego — musisz mieć polisę OC i tablicę rejestracyjną. Obowiązkowe jest również noszenie kasku ochronnego, również w przypadku pasażera – wyjątkiem od tej reguły są quady posiadające pasy bezpieczeństwa. Jeśli zaś chcesz przewieźć quadem dziecko do 7 roku życia, nie wolno Ci przekraczać prędkości 40 km/h.

Żeby kierować quadem, potrzebne są również umiejętności i uprawnienia — odpowiednie prawo jazdy jest tu niezbędne, żeby uniknąć problemów. Brak prawa jazdy może skończyć się konsekwencjami prawnymi.

Jakie prawo jazdy na quada?

Prawo jazdy kategorii B? A może prawo jazdy innej kategorii? Jak móc legalnie poruszać się quadem po drogach publicznych? Co na ten temat mówią przepisy administracyjne? Jazdy quadem mogą być bardzo ekscytujące, ale trzeba najpierw się do tego odpowiednio przygotować.

Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z czterokołowcem lekkim, czy też ciężkim, musisz mieć odpowiednie prawo jazdy. Musi być to co najmniej prawo jazdy kategorii AM. Warto zdawać sobie sprawę, że ten typ prawa jazdy zastąpił uprawnienia karty motorowerowej. Jeśli masz prawo jazdy kategorii B lub na motocykle, automatycznie otrzymujesz też prawo jazdy kategorii AM, czyli prawo jazdy na quada.

Podsumowując:

  • W przypadku quada zarejestrowanego jako czterokołowiec lekki – potrzebne będzie prawo jazdy AM (od 14 roku życia);
  • W przypadku quada zarejestrowanego jako czterokołowiec – potrzebne będzie prawo jazdy B1 (od 16 roku życia) lub B (od 18 roku życia).

Oprócz tego, warto mieć na względzie, że prawo jazdy kat. C, D czy T nie uprawnia do kierowania quadem innym niż ten zarejestrowany jako czterokołowiec lekki. Quad nie może też być legalnie zarejestrowany jako motorower.

Voucher na quady — fantastyczny pomysł na prezent

Jazda quadem może być fantastyczną przygodą dla każdego miłośnika motoryzacji. Nie zawsze musisz się poruszać po drogach publicznych. Quadem można jeździć wszędzie — oczywiście w granicach prawa.

Jeśli znasz kogoś, kto uwielbia przeżywać motoryzacyjne przygody i czuć zastrzyk adrenaliny — podaruj mu jazdę quadem po ekstremalnym, specjalnie do tego celu zaprojektowanym torze. To najlepszy sposób na to, by przekonać się, co naprawdę potrafią te fantastyczne maszyny.

Jak wygląda realizacja atrakcji?

Pojawiamy się na miejscu, podpisujemy oświadczenie, przechodzimy krótkie szkolenie oraz jedziemy w trasę z instruktorem. Doświadczony instruktor wszystko wyjaśnia, przeprowadza krótkie szkolenie teoretyczne, a później pokazuje uczestnikom, co jak działa. Następnie wsiadamy, naciskamy gaz pod kciukiem i jedziemy. Trzeba wyczuć maszynę, żeby poczuć się swobodniej za jej kierownicą, ale nie jest to nic skomplikowanego. Pod kciukiem mamy gaz, hamulec przy kierownicy, dokładnie jak w rowerze. Kierownicą czasem ciężko skręcić, ale nie jest to mocno uciążliwe. Technikę szybko się łapie i można już wykorzystać możliwości quada w pełni.

Taka zabawa jest dla wszystkich – jeśli ktoś nie ma prawa jazdy, może jechać jako pasażer. Jest to rozrywka odpowiednia również dla dzieci z rodzicami – dziecko (w wieku co najmniej szkolnym) jedzie wówczas w roli pasażera.

Ocena artykułu: 3/5(3 opinie)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodnik ds. Marzeń
Sport od zawsze stanowił część mojego życia, zarówno jako osoba aktywna, jak i kibic. Od dobrych kilku lat naprawdę dużo radości sprawia mi trekking górski. Wolny czas chętnie spędzam w gronie znajomych albo zagłębiając się w różne tematy jak geopolityka, inwestycje czy po prostu interesujące informacje ze świata :)

Data publikacji: 2023-02-02

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!