o prezentach

Prawo jazdy na quada — Jaką trzeba mieć kategorię?

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
Data aktualizacji: 2023-02-03

Quady mogą być ekscytującym sposobem na wyjście na łono natury, poznanie przyrody i przeżycie przygody. Dają niepowtarzalną możliwość podróżowania na świeżym powietrzu z wiatrem w twarz i podziwiania pięknych krajobrazów, które w przeciwnym razie pozostałyby niewidoczne z czterech kółek na ziemi. Jazda na quadzie to nie tylko dobra zabawa; może ona również pomóc w oderwaniu się od codziennej rutyny, oferując nowe doświadczenia, które pomogą Ci na nowo połączyć się z samym sobą i otaczającym światem w sposób, który często pomaga zmniejszyć stres i niepokój. Co warto wiedzieć o jeździe na quadach? Czy potrzebujesz prawa jazdy? Czytaj dalej!

 

Czym są quady?

Wraz z pojawieniem się pojazdu terenowego, czyli ATV, narodził się nowy rodzaj przygody. Jego opony o obniżonym ciśnieniu i niski środek ciężkości sprawiają, że doskonale nadaje się do poruszania się po terenach, które dla samochodu byłyby zbyt miękkie, piaszczyste lub w inny sposób trudne do pokonania. Ta niezwykle wszechstronna maszyna została wyposażona w każdą możliwą formę, aby lepiej dopasować się do potrzeb kierowcy. Żeby kierować quadem, potrzebne są umiejętności i uprawnienia — odpowiednie prawo jazdy jest tu niezbędne, żeby uniknąć problemów. Brak prawa jazdy może skończyć się konsekwencjami prawnymi.

Warto wiedzieć, że w świetle prawa quad nie jest samochodem, tylko pojazdem czterokołowym. Maksymalna prędkość zależy od rodzaju maszyny, ale też od przepisów, które obowiązują w ruchu drogowym.

Wykorzystanie quadów

Od rajdów po wyścigi przełajowe, a nawet wyprawy na pustynię — quady to ekscytujący sposób na zwiedzanie świata. Jeśli dodamy do tego kierownicę w stylu motocyklowym, otrzymamy niezwykle zwinną maszynę gotową na każde wyzwanie — niezależnie od tego, jaki teren będzie musiała pokonać! Dzięki reputacji quadów stworzonych do pracy w ekstremalnych warunkach nic dziwnego, że stają się one coraz bardziej popularne na całym świecie, ponieważ ludzie odkrywają nowe sposoby przeżywania przygód na świeżym powietrzu. Niezależnie od tego, czy wybierasz quada na drogę, czy w teren, czy zależy Ci na prędkości, czy stabilności — ten potężny pojazd z łatwością dowiezie Cię tam, gdzie trzeba.

Krótka historia quadów — od czego się zaczęło?

Chociaż trudno jest dokładnie określić, kto wynalazł quada, niektórzy eksperci uważają, że jego przodkiem może być czterokołowy pojazd Royal Enfield z 1893 roku. Na wzmiankę w historii produkcji quadów zasługuje również niemiecka firma NSU, która w 1941 roku wprowadziła na rynek gąsienicowy pojazd wojskowy o nazwie Kettenkrad. W czasie wojny japońscy mechanicy z koncernu Honda również byli zajęci opracowywaniem lekkich pojazdów terenowych z wykorzystaniem technologii motocyklowej.

W 1967 roku inżynier Osamu Takeuchi zaproponował zastąpienie tylnego koła motocykla sztywną osią i dwoma dużymi oponami balonowymi, co zwiększyło zwinność ATV i pozwoliło mu pewniej pokonywać trudny teren. Dzięki genialnemu pomysłowi tych inżynierów quady nie ograniczają się już tylko do zastosowań wojskowych, ale można je teraz spotkać na farmach, w lasach, na pustyniach i we wszelkiego rodzaju zajęciach rekreacyjnych, takich jak wyścigi i motocross. Dzięki szerokiemu zakresowi zastosowań i niewielkim nakładom na konserwację łatwo zrozumieć, dlaczego quady pozostają dziś popularnymi pojazdami.

Co zrobić, by móc legalnie jeździć quadem?

Prawo jazdy kategorii B? A może prawo jazdy innej kategorii? Jak móc legalnie poruszać się quadem po drogach publicznych? Czy można poruszać się quadem po drogach ekspresowych? A co z innymi przepisami? Co na ten temat mówią przepisy administracyjne? To wszystko to tylko wierzchołek góry lodowej pytań. Jazdy quadem mogą być bardzo ekscytujące, ale trzeba najpierw się do tego odpowiednio przygotować. Co trzeba wiedzieć o jeździe quadem?

Najpierw trzeba się upewnić, że pojazd spełnia przepisy administracyjne. W świetle przepisów jazdę na quadzie do określonej pojemności traktuje się jak jazdę motorowerami i jako takimi można poruszać się po publicznych drogach i w strefie ruchu. Jednak, choć można nim jeździć po drodze publicznej, nie można wjeżdżać quadem na drogi ekspresowe ani autostrady — niezależnie od tego, czy to quady lekkie, czy quady ciężkie. Pamiętaj też, że quad musi posiadać homologację, jeśli chcesz włączyć się do ruchu drogowego — musisz mieć polisę OC i tablicę rejestracyjną.

Prawo jazdy na quada — czy jest potrzebne?

Czy trzeba mieć prawo jazdy, by jeździć quadem? Tak. Musi być to co najmniej prawo jazdy kategorii AM. Warto zdawać sobie sprawę, że ten typ prawa jazdy zastąpił uprawnienia karty motorowerowej. Warto też wiedzieć, że jeśli masz prawo jazdy kategorii B czy dowolne inne — w tym prawo jazdy na motocykle, automatycznie otrzymujesz też prawo jazdy kategorii AM, czyli prawo jazdy na quada.

Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z czterokołowcem lekkim, czy też ciężkim, musisz mieć odpowiednie prawo jazdy. W zależności od rodzaju quada możesz je otrzymać po osiągnięciu pełnoletności lub po czternastym roku życia. A jakie prawo jazdy na quada 250cc będzie niezbędne? Jeśli taki quad został zarejestrowany jako motocykl — będzie potrzebne takie prawo jazdy. Jeśli jednak został zarejestrowany jako czterokołowiec lekki wtedy będziesz potrzebował prawa jazdy kategorii B1 lub B.

Jakie prawo jazdy na quada?

Dla każdego początkującego miłośnika quadów jednym z pierwszych pytań, na które trzeba odpowiedzieć, jest pytanie, jakie prawo jazdy jest potrzebne do prowadzenia quada? Odpowiedź na to pytanie może być różna w zależności od rodzaju i wielkości pojazdu. Dla osób zainteresowanych jazdą lekkimi quadami, czyli takimi, których pojemność silnika nie przekracza 125 cm3, a prędkość nie przekracza 45 km/h, należy uzyskać prawo jazdy kategorii AM. Żeby móc się o takie prawo jazdy kategorii AM starać trzeba ukończyć czternasty rok życia.

Natomiast większe quady o wadze ponad 350 kg można prowadzić dopiero po uzyskaniu prawa jazdy kategorii B1 w wieku 16 lat lub więcej. Każda osoba dorosła powyżej 18 lat może prowadzić te pojazdy z ważnym pozwoleniem kategorii B.

Należy pamiętać, że nieuzyskanie odpowiednich uprawnień do kierowania quadami może skutkować karą pieniężną w wysokości od 300 do 500 złotych.

Poświęcenie czasu i wysiłku na zapoznanie się z różnicami między rodzajami zezwoleń i nabycie ich w razie potrzeby zaoszczędzi kłopotów na dłuższą metę i sprawi, że tego typu działalność rekreacyjna będzie się mieścić w granicach prawa!

Jazda quadem — fantastyczny pomysł na prezent

Jazda quadem może być fantastyczną przygodą dla każdego miłośnika motoryzacji. Nie zawsze musisz się poruszać po drogach publicznych. Quadem można jeździć wszędzie — oczywiście, wszystko w granicach prawa.

Jeśli znasz kogoś, kto uwielbia przeżywać motoryzacyjne przygody i czuć zastrzyk adrenaliny — podaruj mu jazdę quadem po ekstremalnym, specjalnie do tego celu zaprojektowanym torze. To najlepszy sposób na to, by przekonać się, co naprawdę potrafią te fantastyczne maszyny.

od 189 zł od 170 zł
Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodnik ds. Marzeń
Sport od zawsze stanowił część mojego życia, zarówno jako osoba aktywna, jak i kibic. Od dobrych kilku lat naprawdę dużo radości sprawia mi trekking górski. Wolny czas chętnie spędzam w gronie znajomych albo zagłębiając się w różne tematy jak geopolityka, inwestycje czy po prostu interesujące informacje ze świata :)

Data publikacji: 2023-02-02

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!