o prezentach

Prezenty PRL - powrót do przeszłości

Data aktualizacji: 2021-01-21

Pralka Frania, kartki na czekoladę, aparat fotograficzny Smiena czy legendarny mały Fiat – każda z tych rzeczy od razu przywołuje wspomnienia o czasach PRL-u. Pomimo tego, że czas ten miał swoje wady, każdy jednak od razu myśli o ówczesnej modzie, samochodach czy nawet meblach, a na ustach zarysowuje się delikatny uśmiech. A być może okres PRL znacie tylko z opowiadań dziadka i babci, chociaż chcielibyście się w to bardziej zagłębić? Przypomnieć te czasy albo pomóc w lepszym ich poznaniu pomoże Ci nic innego, jak doświadczenie tego. Tutaj przychodzimy z pomocą – w tym artykule zebraliśmy atrakcje, które, chociaż na chwilę sprawią, że wrócicie do legendarnych czasów, gdy sławę na arenie międzynarodowej zgarniał Zbigniew Boniek, a nie Robert Lewandowski, czasów kolejek po szynkę czy czekoladę, oraz czasów, kiedy mieszkania były wyposażone w potężne meblościanki.

 

Warszawa a PRL – wróć do przeszłości w stolicy

Jakby ktoś się zastanawiał, dlaczego akurat Warszawa najpiękniej obrazuje czasy PRL i to tutaj jest najwięcej perełek związanych z tym okresem – już tłumaczymy. To właśnie w Warszawie podziwiać można monumentalną architekturę przede wszystkim Pałacu Kultury usytuowanego w samym centrum miasta. Socrealistyczna architektura to także detale, które znajdziecie w miejscówkach usytuowanych w Pałacu Kultury, takie jak Teatr Studio czy Kinoteka. Chcąc jeszcze bardziej poczuć klimat PRL, warto zawitać na Plac Konstytucji, gdzie również można podziwiać architekturę z dawnych lat.

Wycieczki po Warszawie w klimacie PRL-u

Zwiedzanie jest świetne, a co jeśli je urozmaicić? Wybierz scenariusz wycieczki, np. Legendarne Knajpy PRL-u, bo pić trzeba umić, Ogórkiem po Pradze czy Warszawa okresu PRL i wybierz się na pełną atrakcji przejażdżkę autem Fiat 125p lub Jelcz Ogórkiem! Powrót do przeszłości – Warszawa z czasów PRL to wycieczka pełna ciekawych i intrygujących opowiadań wykwalifikowanych przewodników, którzy zapewnią, że o stolicy dowiecie się rzeczy, których się nawet nie spodziewaliście. Mówiąc o przejażdżkach, może sami chcielibyście zasiąść za kierownicę kultowego auta z czasów PRL-u? Mowa tu oczywiście o samochodzie Fiat 125p, którym się możecie przejechać do stolicy! To wręcz spotkanie  z legendą, gratką dla kolekcjonerów i fanów motoryzacji. Jest także możliwość zrobienia przez instruktora zdjęć, które będziecie mogli sobie zachować jako pamiątkę z niecodziennej przejażdżki legendarnym autem.

Jeśli natomiast nie jesteście ogromnymi wielbicielami motoryzacji, bądź macie ciut mniej czasu na zwiedzanie, obowiązkowym punktem na mapie jest Muzeum Życia w PRL. Młode osoby, które nie żyły w czasach PRL-u, zetkną się z panującą w przeszłości rzeczywistości, a osoby starsze sobie ją przypomną. Muzeum to prezentuje przede wszystkim realia życia w ówczesnych czasach, znajdziecie tam zatem mnóstwo przedmiotów i pamiątek z przeszłości, jak meble, modowe perełki czy stare nominały polskich banknotów.

Smaki PRL-u – nieodłączna część historii

Trudnym, a wręcz niemożliwe byłoby mówienie o czasach PRL-u, nie wspominając smaków, które wtedy towarzyszyły. A nieodłącznym atrybutem polskości i smaku, który towarzyszy Polakom od lat jest oczywiście wódka. Jeśli jesteście ciekawi procesu powstawania tego trunku, surowców, z których się go produkuje oraz walorów smakowych – musicie zawitać do Muzeum Polskiej Wódki. Przewodnicy w przystępny i atrakcyjny sposób przeprowadzą przez cały proces produkcji wódki, a na końcu czeka oczywiście degustacja i satysfakcja ze zdobytej wiedzy. My też tam byliśmy i bardzo polecamy!

Mówiąc dalej o smakach, chyba większość osób wie, że na najbardziej rarytasowe produkty wprowadzone były kartki i tylko nieliczni mogli się rozkoszować tym, co teraz jest dla nas codziennością. Rzadko dorwać można było m.in. czekoladę, która teraz jest dostępna wszędzie, a niektórzy nie wyobrażają bez niej ani dnia. Może warto zatem spróbować ,,zdobyć” czekoladę w trochę inny sposób, niż tylko kupienie jej w sklepie? Warsztaty czekoladowe sprawią, że zakochacie się w procesie tworzenia czekolady, a co najważniejsze (i najpyszniejsze!), będziecie się mogli delektować czekoladą zrobioną przez Was samych. Naszym zdaniem, jest to świetny pomysł na spędzenie popołudnia wraz ze znajomymi – w końcu kto nie lubi czekolady.

Pozostając w tymże temacie kulinarnym, czasami nie doceniamy smaków naszej własnej, polskiej kuchni. W czasach PRL-u nasze dania były wręcz niezastąpione, czy to tatar, kluski czy pierogi – te czy inne polskie potrawy były niezawodne i do dnia dzisiejszego uzyskują mnóstwo pochwał również od osób z zagranicy. Być może Wy też chcielibyście odpocząć od pizzy, sushi czy burgerów i wrócić do klasycznej polskiej kuchni? Polskie smaki – kolacja we dwoje to idealna możliwość spędzenia wspaniałego wieczoru z ukochaną osobą oraz rozkoszowania się pysznymi daniami naszej kultury.

Atrakcja w stylu PRL na prezent

Podaruj jedną z wybranych atrakcji bliskiej osobie na prezent. Niezależnie od wieku osoby, na pewno ucieszy się ona z możliwości poznania polskiej z czasów PRL, bądź przypomnienia sobie, jak to było kiedyś. Obdarowana osoba na pewno doceni tak niecodzienny i interesujący prezent oraz będzie go wspominała z uśmiechem na twarzy jeszcze na długo po wykorzystaniu vouchera. Mówiąc o tym, pamiętajcie, że ważność naszych voucherów to aż 12 miesięcy, zatem osoba obdarowana na pewno znajdzie czas, by jak za pomocą wehikułu czasu powrócić to czasów dawnej Polski.

Przewodnik ds. Marzeń
Muzyka jest nierozłączną częścią mnie, nigdy nie mam dosyć miziania czworonożnych stworzeń, a od wielu lat jestem zagorzałą fanką piłki nożnej. Z niewiarygodną szybkością chłonę nowe seriale i dużą radość sprawia mi poznawanie nowych miejsc. Kieruję się zasadą, że wychodzenie ze strefy komfortu i pozytywne podejście pozwalają osiągnąć wymarzone cele.

Data publikacji: 2020-07-15

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!
Marzyciele! Aby spełnianie marzeń uczynić jeszcze prostszym, używamy plików cookies w celach statystycznych i marketingowych :) Więcej w Polityce Prywatności.