o prezentach
Mamy urodziny! Świętuj z nami z kodem: 14LAT. Sprawdź wszystkie promocje>>

Wspieramy MAD SKI PROJECT 2023!

Ocena artykułu: 5/5(2 opinie)
Data aktualizacji: 2024-02-16

Chcemy dawać radość poprzez spełnianie marzeń. Z dumą wspieramy osoby, które mają odwagę sięgać po niemożliwe. Jesteśmy głównym sponsorem wyprawy MAD SKI PROJECT 2023! Zobacz, jakiego wyzwania podejmują się Oswald Rodrigo Pereira i Bartosz Ziemski.

Oswald i Bartek od lat są związani ze środowiskiem górskim. Poznali się oczywiście… w górach. Znajomość zapoczątkowana podczas wyprawy na Lhotse dzisiaj skutkuje wspólnym ambitnym projektem. Wspinacze 30 marca wylecieli do Nepalu, rozpoczynając tym oficjalnie wyprawę MAD SKI PROJECT 2023, czyli próbę pierwszego polskiego zjazdu z dwóch ośmiotysięczników — Annapurny (8091 m n.p.m.) i Dhaulagiri (8167 m n.p.m.).

Bartek Ziemski i Oswald Rodrigo Pereira gotowi na wyprawę

Przebieg wyprawy MAD SKI PROJECT 2023

Wspinacze rozpoczynają akcję górską od Annapurny. Planują wspinać się w zespole dwuosobowym. Nie będą korzystać ze wsparcia Szerpów ani dodatkowego tlenu. Samo wejście na ośmiotysięcznik jest nie lada wyczynem. Możemy tylko sobie wyobrażać, jak wiele przygotowań i wysiłku wymaga wspinaczka na dwa ośmiotysięczniki jeden po drugim i zjazd na nartach z ich wierzchołków. Co za odwaga!

Po zdobyciu pierwszego szczytu — Annapurny — z którego Bartek spróbuje zjechać na nartach, dwójkowy zespół przeniesie się do Bazy pod Dhaulagiri i tam rozpoczną drugi etap wyprawy. Oswald, filmowiec wysokogórski, odpowiada za udokumentowanie wyprawy. 

Historyczny zjazd na nartach z Annapurny i Dhaulagiri

Annapurna jest dziesiątym co do wysokości szczyt ziemi. Była pierwszym ośmiotysięcznikiem, na którym stanął człowiek. Do tej pory udało się zjechać z tego wierzchołka trzy razy w historii, ostatni raz prawie 30 lat temu. Dhaulagiri to siódmy szczyt ziemi, kroniki himalajskie zanotowały cztery udane zjazdy narciarskie ze szczytu. 

Zjazd na nartach z ośmiotysięcznika wymaga nie tylko dalece ponadprzeciętnych umiejętności narciarskich, ale też wielkiej odwagi i pełnego skupienia. Kluczowe są czynniki zewnętrzne, dlatego trzymajcie wspólnie z nami kciuki za pogodę.

Jesteśmy dumni, że możemy wspierać ten historyczny projekt! Obserwujcie nasze media społecznościowe, będziemy na bieżąco relacjonować wyprawę. Tymczasem trzymamy kciuki za powodzenie ekspedycji i bezpieczny powrót Oswalda i Bartka do domu.

_____

Bartek Ziemski to wspinacz i narciarz oraz członek kadry narodowej we wspinaczce wysokogórskiej Polskiego Związku Alpinizmu. Latem 2022 roku samotnie wszedł na Broad Peak (8051m) i Gasherbrum II (8035m) bez korzystania z dodatkowego tlenu. Z każdego z tych wierzchołków zjechał na nartach, w przypadku Gasherbruma II był to pierwszy polski zjazd w historii. Za ten wyczyn Bartek otrzymał wyróżnienie w kategorii Alpinizm podczas Kolosów 2023. 


Oswald Rodrigo Pereira to wspinający się filmowiec, autor filmów dokumentalnych i reportaży. Latem 2021 roku wszedł na Broad Peak bez wspomagania się dodatkowym tlenem z butli, podczas powrotu ze szczytu samodzielnie przeprowadził akcję ratunkową Rosjanki, która miała problemy z zejściem do niższych obozów. Zimą 2022 roku wspinał się na Manaslu, podczas tej wyprawy przetransportował do Bazy na swoich plecach psa, który zagubił się na szlaku powyżej ostatniej zamieszkanej miejscowości. 

Ocena artykułu: 5/5(2 opinie)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Brand Manager Dream and Do
Moje największe miłości to podróże, jedzenie i... jedzenie. Lubię aktywnie spędzać czas i tylko dlatego mieszczę się jeszcze w drzwiach do biura. W wolnych chwilach czytam, piszę i generuję nowe pokłady pozytywnej energii podczas wspinania.

Data publikacji: 2023-03-29

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!