o prezentach

Relaks, Wina i Specjały - degustacje dla osób z niepełnosprawnością

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
Data aktualizacji: 2024-02-16

Jak dobierać wino do potraw? W jaki sposób rozpoznać jakość wina? Czy to prawda, że wino zyskuje z wiekiem? Jak wytwarza się wino? Czy wino jest zdrowe? Tajemnice win najlepiej odkrywa się podczas degustacji z doświadczonym sommelierem. Zajrzeliśmy do wrocławskiej winiarni Wina i Specjały w ramach projektu Marzenia Bez Barier. 

Co oferują Wina i Specjały?

Lubisz spotkania przy winie i okazje, by czerpać wiedzę od pasjonatów i profesjonalistów. Wina i Specjały oferują degustacje, podczas których przekazywana jest wiedza na temat wina, jego zastosowania w kuchni, technik smakowania i wytwarzania. 

Dla osób zafascynowanych warsztatem sommeliera dostępny jest amatorski kurs sommelierski, który obejmuje szczegółowe zagadnienia i zaawansowaną wiedzę o winie. 

Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z oferty Win i Specjałów?

W Winach i Specjałach można spędzić spokojny czas, który nie wymaga aktywności fizycznej. Sprawność rąk może grać tu rolę, ponieważ uczestnictwo w degustacjach i kursach wymaga wielokrotnego podnoszenia kieliszka do nosa i ust, oraz mieszania w nim wina. Jeśli może Ci to sprawiać trudność — możesz bezpłatnie zabrać opiekuna, który pomoże Ci w tych czynnościach. Nie będzie jednak mógł brać aktywnego udziału podczas wydarzenia.

Osoby niewidome doskonale poradzą sobie podczas wizyty. Co prawda zapoznanie z winem to także ocena jego walorów kolorystycznych i gęstości, jednak nie jest to niezbędne, aby nabyć odpowiednią wiedzę o winie. Szczególnie ważne są przy tym zmysł smaku i węchu.

Dla osób niesłyszących przeszkodą może być fakt, że udział w wydarzeniach wymaga bieżącego słuchania, a także zadawania pytań czy wypowiedzi o własnych doświadczeniach. Podobnie jednak jak osoby z niepełnosprawnością ruchową, możesz zabrać ze sobą opiekuna, który będzie tłumaczyć wszystko na język migowy. 

Realizator także deklaruje swoją pomoc jeśli tylko będzie w stanie jej udzielić, dlatego jej zakres i zapotrzebowanie należy zgłosić i ustalić przed przyjazdem.

Gdzie znajdują się Wina i Specjały?

Winiarnia Wina i Specjały znajduje się w samym centrum Wrocławia.

Osoby poruszające się samochodem mogą zaparkować przy ulicy Świętego Antoniego, gdzie znajduje się kilka miejsc parkingowych z kopertami. Jest to parking miejski, płatny.
Do winiarni pozostaje stamtąd 350 m. 

Zdecydowanie wygodniej będzie jednak zaparkować na płatnym parkingu podziemnym pod Placem Wolności. Jest on w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Posiada wiele miejsc parkingowych z kopertą. Stamtąd do winiarni jest około 300 m.

Na miejsce można się także dostać komunikacją miejską. Z Dworca Głównego bezpośrednio do winiarni dostaniesz się linią tramwajową 11 i autobusem K. W oba pojazdy należy wsiąść na przystanku Dworzec Główny. 

Z tramwaju wysiąść należy na przystanku Plac Legionów, skąd do winiarni pozostaje 500 m.
Autobus należy opuścić na przystanku Świdnicka, skąd do przejścia jest 450 m. Jeśli chcesz podjechać bliżej - na przystanku Dworzec Główny wsiądź w tramwaj 18 i na przystanku Zamkowa przesiądź się w tramwaj linii 4. Następnie wysiądź na przystanku Narodowe Forum Muzyki, skąd do Win i Specjałów pozostanie około 20 m.

Ponadto w pobliże winiarni można dojechać:
- na przystanek Świdnicka: tramwaje 3, 4, 5, 10, 18, 33
- na przystanek Rynek (500 m od celu): autobusy 132 i 142
- na przystanek Plac Legionów: autobusy 122 i 144

Wszystkie linie autobusowe we Wrocławiu są niskopodłogowe.

Dostosowanie Win i Specjałów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

Winiarnia znajduje się na parterze, jednak prowadzi do niej 20 cm próg. Szerokość drzwi wejściowych to 90 cm.

Lokal jest niewielki z ograniczoną przestrzenią, co będzie wyzwaniem dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Osoba poruszająca się na wózku da radę uczestniczyć w degustacji, jednak musi pozostać w przedniej części lokalu, ponieważ w dalszej części jest bardzo wąsko.

Winiarnia dysponuje łazienką dostępną dla gości, jednak jest ona niezwykle mała. Nie jest dostosowana w żaden sposób. Znajduje się na końcu lokalu, gdzie trudno będzie dotrzeć osobie mającej problem z poruszaniem się. Warto dodać, że dwie całkowicie dostosowane toalety znajdują się w kinie "Nowe Horyzonty", które znajduje się w bezpośredniej bliskości do winiarni – odległość wynosi 190 m.

Degustacja na prezent? Wina i Specjały czekają! 

Spotkanie z sommelierem to wspaniały prezent dla bliskiej osoby, która lubi niebanalne smaki i inspirujące zajęcia. Taki prezent spodoba się szczególnie pasjonatom, którzy marzą o własnej piwniczce z doskonale wybranymi winami. 

Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, które pomogą Ci podjąć decyzję o wizycie w winiarni, napisz na kontakt@marzeniabezbarier.pl

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodniczka ds. atrakcji dla OzN
Kocham podróże i labradory. Jestem urodzoną optymistką, a moja życiowa dewiza to: jeśli życie podsuwa Ci sęki, upiecz z nich sękacz! Poruszam się na wózku i chcę łączyć świat atrakcji z niepełnosprawnością. Dlatego powstał mój autorski projekt „Marzenia bez barier", w którym opisujemy dostępność marzeń dla osób z niepełnosprawnościami.

Data publikacji: 2023-08-23

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!