o prezentach

Zwiedziliśmy Muzeum Polskiej Wódki - zobacz naszą relację!

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
Data aktualizacji: 2024-02-12

Niedawno zawędrowaliśmy do historycznego serca polskiej wódki. To miejsce wyjątkowe na terenie placu Konesera, w którym do trunków podchodzi się z wyjątkowym kunsztem. To właśnie w Muzeum Polskiej Wódki dowiesz się:

  • Kiedy możemy powiedzieć, że wódka jest polska?
  • Jaką historię kryje za sobą polska wódka?
  • Jak jest produkowana polska wódka?
  • Jak powinno się prawidłowo degustować wódkę?

Odwiedziliśmy Muzeum Polskiej Wódki, aby odpowiedzieć na te i więcej pytań*. Zapraszamy na podróż po zabytkowym budynku zakładu rektyfikacji.

Gdzie znajduje się Muzeum Polskiej Wódki?

Trafimy do niego pod dokładniejszym adresem Plac Konesera 1 w Warszawie (około 20 minut od centrum miasta), wejście znajdziemy od strony ulicy Ząbkowskiej. Miejsce powstania muzeum nie jest przypadkowe. Na terenie centrum praskiego koneser dawniej rozciągała się nomen omen Warszawska Wytwórnia Wódek Koneser. To tutaj, w Zakładzie Rektyfikacji, który dzisiaj możemy zwiedzać, rozlewano renomowane wódki m.in. Luksusową i Wyborową. Zakład działał od 1897 roku, a największy rozkwit przyniósł mu okres międzywojenny. Dzisiaj zabytkowy budynek zakładu rektyfikacji jest otwarty dla zwiedzających. Można go odwiedzić od wtorku do niedzieli (godziny najlepiej sprawdzać na stronie muzeum). W sąsiedztwie muzeum znajdziemy również 3/4 Koneser Bar oraz sklep Alembik (gdzie możemy zaopatrzyć się w domowe nalewki). To wyjątkowe miejsce ukryte na warszawskiej Pradze.

Od czego wszystko się zaczęło, czyli rok 1897

Od czasów powstania Zakładu Rektyfikacji wiele się zmieniło. W tamtym czasie wódka była swoistym środkiem płatniczym. Jak mówiono – za wódkę można było dostać wszystko.

Szlakiem polskiej wódki, czyli zwiedzanie wystawy muzealnej

Zwiedzanie Muzeum Polskiej Wódki obejmuje przewodnika, który z pasją opowiada o tym, jak kształtowała się tradycja polskiej wódki, ale również wódki na świecie. W muzeum nie będziemy się nudzić — historie przewodnika wspomagają interaktywne animacje i gry edukacyjne. Odwiedzamy salę kinową i ram dowiadujemy się o historii muzeum, o ich twórcach i ważnych osobach, które odcisnęły piętno w historii polskiego trunku. Już na samym początku jesteśmy wprowadzani w niezwykły klimat ubiegłego wieku. Następnie zwiedzamy wszystkie eksponaty Zakładu Rektyfikacji oraz odwiedzamy interaktywną wystawę, poznajemy etapy produkcji wódki — od pozyskania odpowiednich surowców, na filtracji kończąc. Przewodnik otwiera przed nami fascynujące fakty. Z każdą minutą zwiedzania uświadamiamy sobie, że nigdy nie spojrzymy na wódkę tak samo. Można tu poczuć atmosferę czasów międzywojnia.

Degustacje polskich wódek oraz teoria połączeń smakowych prowadzona przez profesjonalnych barmanów

Nasza podróż w Muzeum Polskiej Wódki kończy się degustacją w Vodka Academy Bar. Możemy spróbować jej 3 rodzaje, a każda z nich ma otworzyć przed nami inne smaki. Warsztaty prowadzone są przez doświadczonych barmanów, którzy prowadzą profesjonalne konkursy barmańskie. Od degustatora dowiadujemy się również, jak powinno się przechowywać wódkę, z czym podawać oraz czego się wystrzegać, aby uniknąć tzw. syndrom dnia wczorajszego. Więcej informacji dowiesz się, gdy odwiedzisz to nietuzinkowe miejsce.

W muzeum nie da się nudzić. Czekają na nas tablice informacyjne, interaktywne animacje i gry edukacyjne.

Historia polskiej wódki opowiedziana przez pasjonatów

Każdy z nas kojarzy wódkę z polskiego stołu — towarzyszy ona rodzinnym spotkaniom, wyjątkowym uroczystością, czy imprezami w gronie znajomych. Podczas zwiedzania dowiedzieliśmy się fascynujących historii i anegdot o wódce. Jedną z nich jest wiara w uzdrawiające właściwości wódki, która niegdyś polecana była jako remedium na każdą chorobę. Na ból żołądka i głowy, na gorączkę i wychłodzenie, a nawet jako krople do oczu! Dzisiejsze badania naukowe nad wpływem wódki na organizm wskazują na wręcz przeciwne działanie, od wielu lat prowadzone są kampanie dotyczące szkodliwego wpływu alkoholu na organizm. Warto jednak poznać perspektywę przeszłości.

Tysiące litrów wódki płynących praskim rynsztokiem

Jedna z tych fascynujących historii zdarzyła się niedawno, bo w 1915 roku. Rosyjscy żołnierze przy opuszczaniu frontu wydali nakaz zniszczenia całych zapasów Warszawskiej Wytwórni Wódek. Ulicą Ząbkowską popłynęło wtedy 10 000 000 litrów wódki. Według niektórych źródeł mieszkańcy warszawskiej Pragi zbierali płynący alkohol, a bardziej odważni śmiałkowie degustowali go prosto z rynsztoku.

Najbardziej znany eksponat wystawy poświęconej polskiej wódce. Źródło: muzeumpolskiejwodki.pl/

Ostatnia butelka Baczewskiego w Muzeum Polskiej Wódki

W Muzeum Polskiej Wódki możemy również podziwiać najstarszy zachowany egzemplarz butelki Baczewskiego. Trafiła ona do muzeum dzięki uprzejmości pana Stefana Płażki. Mężczyzna zgłosił się do właściciela firmy Baczewski, aby zwrócić butelkę wódki, którą zdobył w czasie II wojny światowej. Marzeniem pana Płażki było oddanie owej butelki do prawowitego spadkobiercy. Historia jest ciekawsza, gdy wspomnimy o fakcie, iż butelka... została skradziona. O całej podróży, jaką przebyła butelka Baczewskiego, opowiada krótki film. Zobaczcie sami:

Kiedy wódka uważana jest za polską?

Jak sądzisz, jakie wymogi trzeba spełnić, aby trunek nazwano „polską wódką”? Z przymrużeniem oka oddalamy odpowiedzi, że musi być to wódka o wyjątkowo wysokiej zawartości alkoholu. Ścisłe wymogi stworzyło Stowarzyszenie Polskiej Wódki, oto kilka z nich:

  • Jest ona wyprodukowana ze zbóż uprawianych w Polsce (żyto, pszenica, pszenżyto, jęczmień i owies) lub z ziemniaków.
  • Cały proces wytwarzania odbywa się na terenie Polski.

Ile jest firm z polską wódką? A ile trunków na bazie polskiej wódki?

Po spełnieniu wszystkich warunków producent otrzymuje pozwolenie na umieszczenie znaku Polska Wódka na etykiecie. Możemy spotkać się również z oznaczeniem Polish Vodka. Jak sądzisz, ile ze sklepowych wódek zdobyło taki certyfikat? My już wiemy i jesteśmy bardzo zaskoczeni! Nie zdradzimy jednak odpowiedzi — wszystkiego dowiesz się podczas zwiedzania Muzeum Polskiej Wódki. Gorąco polecamy odwiedzenie muzeum i dziękujemy za możliwość zwiedzania tego wyjątkowego miejsca.

W Centrum Praskim Koneser odnajdziesz wiele atrakcji! Co znajdziesz jeszcze na terenie centrum praskiego koneser?

Plac Konesera to miejsce pełne atrakcji, słynące z organizacji degustacji, projekcji filmowych, imprez wieczornych, spotkań biznesowych i imprez integracyjnych - to prawdziwy kącik degustacji, który oferuje szeroki wachlarz atrakcji eventowych. Przestrzenie sprzyjają organizacji warsztatów, a warszawscy przedsiębiorcy chętnie decydują się na organizację konferencji właśnie w tym Centrum.

Muzeum wódki mieści się w zabytkowym budynku z przestronnym tarasem wychodzącym na panoramę Warszawy. Niedawno odwiedziliśmy ponownie to miejsce, ponieważ jego klimat sprzyja nagraniom filmowym. Zobacz materiał, w którym widoczne są m.in. zabytkowa kotłownia, designerskie wnętrza, obiekt niegdyś zakładu rektyfikacji, przestronne foyer aż po odkrycie kącików degustacji i innych w Muzeum Wódki.

Wirtualny spacer po Muzeum Polskiej Wódki

*Niniejszy artykuł nie ma na celu promocji trunków alkoholowych. Jesteśmy świadomi, jak dużą rolę odgrywa wódka w naszej kulturze, dlatego odwiedzenie Muzeum Polskiej Wódki należy traktować jako zwiększenie świadomości o jej historii i wpływowi na kulturę spożywania tego trunku w Polsce. Degustacja polskiej wódki ma cel wyłącznie edukacyjny.

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodnik ds. Marzeń
Kocham góry, a moim największym marzeniem jest zdobycie jednego z ośmiotysięczników. W wolnych chwilach trenuję boks, dużo się ruszam (i równie dużo mówię :p). Poza pracą kocham psy (choć swojego nie mam), memy i wszystko, co związane ze zdrowym trybem życia.

Data publikacji: 2020-03-03

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!