o prezentach

Zwiedziliśmy Muzeum Polskiej Wódki

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
Data aktualizacji: 2021-03-11

Niedawno zawędrowaliśmy do historycznego serca polskiej wódki. Do miejsca, w którym do trunków podchodzi się z wyjątkowym szacunkiem i uznaniem. Kiedy możemy powiedzieć, że wódka jest polska? Jaką historię za sobą kryje oraz jak jest produkowana? Odwiedziliśmy Muzeum Polskiej Wódki, aby odpowiedzieć na te i więcej pytań.

Gdzie znajduje się Muzeum Polskiej Wódki?

Trafimy do niego pod dokładniejszym adresem Plac Konesera 1, wejście znajdziemy od strony ulicy Ząbkowskiej. Miejsce powstania muzeum nie jest przypadkowe. Na terenie dzisiejszego Centrum Praskiego Koneser dawniej rozciągała się nomen omen Warszawska Wytwórnia Wódek Koneser. To tutaj, w Zakładzie Rektyfikacji, który dzisiaj możemy zwiedzać, rozlewano renomowane wódki m.in. Luksusową i Wyborową. Zakład działał od 1897 roku, a największy rozkwit przyniósł mu okres międzywojenny. W tamtym czasie wódka była swoistym środkiem płatniczym. Jak mawiano – za wódkę można było dostać wszystko.

Szlakiem polskiej wódki

Zwiedzanie Muzeum Polskiej Wódki obejmuje przewodnika, który z pasją opowiada o tym, jak kształtowała się tradycja polskiej wódki, ale również wódki na świecie. W muzeum nie będziemy się nudzić — historie przewodnika wspomagają interaktywne animacje i gry edukacyjne. Samo zwiedzanie rozpoczęło się od filmu. O historii muzeum, o ich twórcach i ważnych osobach, które odcisnęły piętno w historii polskiego trunku. Już na samym początku jesteśmy wprowadzani w niezwykły klimat ubiegłego wieku. Następnie zwiedzamy wszystkie eksponaty Zakładu Rektyfikacji, poznajemy etapy produkcji wódki — od pozyskania odpowiednich surowców, na filtracji kończąc. Przewodnik otwiera przed nami fascynujące fakty. Z każdą minutą zwiedzania uświadamiamy sobie, że nigdy nie spojrzymy na wódkę tak samo. Nasza podróż w Muzeum Polskiej Wódki kończy się degustacją. Możemy spróbować jej 3 rodzaje, a każda z nich ma otworzyć przed nami inne smaki. Od degustatora dowiadujemy się również, jak powinno się przechowywać wódkę, z czym podawać oraz czego się wystrzegać, aby uniknąć tzw. syndrom dnia wczorajszego.

W muzeum nie da się nudzić. Czekają na nas tablice informacyjne, interaktywne animacje i gry edukacyjne.

Szlachetna historia polskiej wódki

Każdy z nas kojarzy wódkę z polskiego stołu — towarzyszy ona rodzinnym spotkaniom, wyjątkowym uroczystością, czy imprezami w gronie znajomych. Podczas zwiedzania dowiedzieliśmy się fascynujących historii i anegdot o wódce. Jedną z nich jest wiara w uzdrawiające właściwości wódki, która niegdyś polecana była jako remedium na każdą chorobę. Na ból żołądka i głowy, na gorączkę i wychłodzenie, a nawet jako krople do oczu!

Jedna z tych fascynujących historii zdarzyła się niedawno, bo w 1915 roku. Rosyjscy żołnierze przy opuszczaniu frontu wydali nakaz zniszczenia całych zapasów Warszawskiej Wytwórni Wódek. Ulicą Ząbkowską popłynęło wtedy 10 000 000 litrów wódki. Według niektórych źródeł mieszkańcy warszawskiej Pragi zbierali płynący alkohol, a bardziej odważni śmiałkowie degustowali go prosto z rynsztoku.

Najbardziej znany eksponat wystawy poświęconej polskiej wódce. Źródło: muzeumpolskiejwodki.pl/

Ostatnia butelka Baczewskiego w Muzeum Polskiej Wódki

W Muzeum Polskiej Wódki możemy również podziwiać najstarszy zachowany egzemplarz butelki Baczewskiego. Trafiła ona do muzeum dzięki uprzejmości pana Stefana Płażki. Mężczyzna zgłosił się do właściciela firmy Baczewski, aby zwrócić butelkę wódki, którą zdobył w czasie II wojny światowej. Marzeniem pana Płażki było oddanie owej butelki do prawowitego spadkobiercy. Historia jest ciekawsza, gdy wspomnimy o fakcie, iż butelka... została skradziona. O całej podróży, jaką przebyła butelka Baczewskiego, opowiada krótki film. Zobaczcie sami:

Kiedy wódka jest polska?

Jak sądzisz, jakie wymogi trzeba spełnić, aby wódkę nazwano „polską”? Z przymrużeniem oka oddalamy odpowiedzi, że musi być to wódka o wyjątkowo wysokiej zawartości alkoholu. Ścisłe wymogi stworzyło Stowarzyszenie Polskiej Wódki, oto kilka z nich:

  • Jest ona wyprodukowana ze zbóż uprawianych w Polsce (żyto, pszenica, pszenżyto, jęczmień i owies) lub z ziemniaków.
  • Cały proces wytwarzania odbywa się na terenie Polski.

Po spełnieniu wszystkich warunków producent otrzymuje pozwolenie na umieszczenie znaku Polska Wódka na etykiecie. Możemy spotkać się również z oznaczeniem Polish Vodka. Jak sądzisz, ile ze sklepowych wódek zdobyło taki certyfikat? My już wiemy i jesteśmy bardzo zaskoczeni! Nie zdradzimy jednak odpowiedzi — wszystkiego dowiesz się podczas zwiedzania Muzeum Polskiej Wódki. Gorąco polecamy odwiedzenie muzeum i dziękujemy za możliwość zwiedzania tego wyjątkowego miejsca.

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodnik ds. Marzeń
Kocham góry, a moim największym marzeniem jest zdobycie jednego z ośmiotysięczników. W wolnych chwilach trenuję boks, dużo się ruszam (i równie dużo mówię :p). Poza pracą kocham psy (choć swojego nie mam), memy i wszystko, co związane ze zdrowym trybem życia.

Data publikacji: 2020-03-03

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!
Marzyciele! Aby spełnianie marzeń uczynić jeszcze prostszym, używamy plików cookies w celach statystycznych i marketingowych :) Więcej w Polityce Prywatności.