o prezentach
Codziennie nowe GORRRĄCE wakacyjne oferty zobacz >>

Gap Year - czym jest i co możesz zyskać biorąc rok przerwy

Ocena artykułu: 5/5(2 opinie)
Data aktualizacji: 2023-10-02

Za chwilę początek roku akademickiego i dla wielu osób rozpoczęcie nowego etapu na ścieżce do wymarzonej kariery. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że nie każdy wie, co chciałby w życiu robić i taka otwartość i brak decyzji również może być inspirujący. Zamiast gonić za kolejnymi stopniami edukacji, możesz wziąć tzw. gap year, czyli roczną przerwę. Brzmi ciekawie? 

Czy kiedykolwiek marzyłeś o oderwaniu się od presji szkoły lub pracy, by odkryć świat, zdobyć nowe umiejętności i nieocenione doświadczenia życiowe? Gap Year to nie tylko sposób na to, by odnaleźć swoje miejsce na świecie, ale też okazja, by dostrzec wszystkie możliwości, jakie daje nam świat. 

Co to jest Gap Year? 

W dosłownym tłumaczeniu „gap year” to rok przerwy, którą robimy sobie najczęściej między ważnymi etapami w edukacji (np. po skończeniu szkoły średniej a przed pójściem na studia) lub w życiu zawodowym. W tym drugim przypadku bardziej rozpowszechniony jest termin sabbatical, choć idea pozostaje podobna. Robimy sobie przerwę od codziennych obowiązków, np. by podróżować, działać w wolontariacie, zdobyć nowe umiejętności lub zrealizować jakiś osobisty projekt. 

Po co ludzie robią sobie roczną przerwę? 

 • Żeby rozwinąć się, zawodowo lub osobiście. Taka roczna przerwa może świetnie wpłynąć na naszą motywację do pracy i poczucie wartości. 
 • Żeby przygotować się lepiej do nowego etapu w życiu. Niektóre studia lub stanowiska wymagają od nas konkretnych umiejętności.
 • Żeby spełnić marzenie, osobiste lub zawodowe. Ultramaraton przez pustynie świata, zdobycie Korony Ziemi albo przepłynięcie oceanu to wyzwania, które wymagają odpowiednich przygotowań i zaangażowania. Gap year daje Ci czas na spełnienie takiego marzenia. 
 • Żeby poznać swoje potrzeby i odpowiedzieć sobie na pytanie „czego naprawdę chcę?” Nie wszyscy mamy przed sobą dokładnie zaplanowaną karierę. Gap year daje nam czas, by sprawdzić, co lubimy i w jakiej dziedzinie chcemy się rozwijać, a to bardzo ważne dla naszego poczucia szczęścia. 

Skąd wzięła się idea „gap year”?

Pomysł na gap year wywodzi się z Wielkiej Brytanii, gdzie w latach 60. i 70. XX wieku. Młode, zamożne osoby decydowały się wtedy na rok przerwy, który miał być czasem przeżywania unikalnych doświadczeń, rozwijania świadomości społecznej i kulturowej przed kontynuowaniem edukacji czy rozpoczęciem pracy zawodowej. Obecnie rok przerwy może przybierać różne formy, w tym również formalnych programów rozwojowych czy studiów zagranicznych, a korzystają z niego zarówno młode osoby, jak i te z wieloletnim doświadczeniem w różnych branżach. 

Dziś rok przerwy przyjmuje wiele form, w tym:

 • formalne programy rozwojowe, np. work&travel, kursy językowe
 • samorozwój, czyli poświęcenie się pasji,  
 • studia za granicą,
 • wolontariaty i staże, czyli działalność dobroczynna, która zmienia świat,
 • podróżowanie po świecie, zdobywanie górskich szczytów, przebiegnięcie maratonów itp. 

Co robić podczas gap year? 

Niezależnie od tego, czy chcesz wykorzystać 12 miesięcy na podróż dookoła świata, czy zamierzasz odbyć wymarzony staż za granicą, gap year wymaga dobrego planu. Ten rok będzie przecież wyjątkowy w Twoim życiu. 

W planie gap year uwzględnij: 

 1. cel - co chcesz osiągnąć? Zapisz konkretnie, co ma się zadziać w ciągu tych 12 miesięcy lub co chcesz osiągnąć. 
 2. harmonogram, w którym określisz kroki milowe i zapiszesz daty poszczególnych etapów. Taki plan zagwarantuje Ci odpowiedni poziom motywacji i pomoże w momentach zwątpienia. 
 3. budżet - gap year to często czas, w którym skupiamy się na doświadczaniu, nie zarabianiu. Oczywiście, sytuacja każdej osoby będzie indywidualna, warto jednak wcześniej zaplanować sobie wydatki i odłożyć oszczędności lub zadbać o dochód pasywny albo stypendium. Koniecznie pomyśl też o ubezpieczeniu. 

Zdobądź licencję skoczka spadochronowego

Jeśli mowa o pasjach, które zmieniają perspektywę, to latanie (i umiejętne spadanie) niezmiennie przyciągają marzycieli. Rzecz jasna, by latać samodzielnie lub skakać ze spadochronem w pojedynkę, trzeba koniecznie odbyć odpowiednie kursy i szkolenia. Jeśli marzysz o licencji skoczka albo pilota, możesz zacząć od kursów i lotów zapoznawczych, dzięki którym spełnisz marzenia o lataniu. 

Rozsmakuj się w branży gastronomicznej

Gotowanie sprawia Ci przyjemność, a o dania, które wychodzą spod Twojej ręki, upominają się znajomi na przyjęciach? Jeśli ciągnie Cię do branży gastronomicznej, gap year wykorzystaj, by poznać smaki z różnych zakątków świata. Swoje umiejętności podszkolisz na kursach i warsztatach, a kiedy rok się skończy, być może będziesz już prowadzić własną restaurację.  

Napisz swoją książkę - reportaż z krańców świata

Odległe kultury, dzikie zakątki i miejsca, ludzie i ich historie sprawiają, że po głowie chodzi Ci własny reportaż? Roczna przerwa przeznaczona na zgromadzenie materiałów i napisanie własnej książki to marzenie wielu osób. Ty, oczywiście, możesz je spełnić. Potrzebujesz odwagi i determinacji. Możesz też przygotować się do wyprawy i wziąć udział w warsztatach fotograficznych, dzięki którym Twoja książka będzie czarowała nie tylko słowem, ale też obrazem. 

towar: warsztaty foto (bezkrwawe łowy, fotowyprawa)

Podróż życia? To czas na Dream and Do!

Marzysz o tym, by zdobyć najwyższe szczyty świata, wybrać się w podróż kamperem przez USA lub dokonać czegoś, czego nikt przed Tobą nie zrobił? Spełnienie wielkiego marzenia to jeden z głównych powodów, dla których ludzie decydują się na gap year. Wolny czas pozwala skupić się na realizacji śmiałego celu, treningach i przygotowaniach. 

Znasz Dream and Do? To program stypendialny Katalogu Marzeń, w którym pomagamy marzycielom realizować plany. Zbieramy też ich doświadczenia i pomagamy w planowaniu śmiałkom, którzy chcą zrealizować nawet najbardziej szalone pomysły. Przeczytaj historie o Trawersie Grenlandii, zdobywaniu Kilimandżaro i Mont Blanc, studiach w Juliard i biegu przez pustynie na stronie tego niezwykłego projektu

Korzyści z gap year 

Jak widzisz gap year może też sposobem na nauczenie się wielu przydatnych umiejętności, takich jak zarządzenie czasem czy finansami. Oprócz nich rok przerwy może przynieść wiele korzyści, w tym poprawę zdrowia psychicznego i samopoczucia oraz szansę na poszerzenie horyzontów, poznanie innych ludzi, języków i kultur.

Czy gap year ma wady?

Roczna przerwa w nauce czy pracy może całkowicie odmienić nasze życie. Warto jednak liczyć się z potencjalnymi ryzykami, które wynikają z tego, że przez rok możemy nie mieć źródła dochodu, a jeśli nie będziemy mieli pomysłu na te 12 miesięcy, cały gap year może być czasem straconym. 

Warto wiedzieć, że gap year nie jest magicznym sposobem na wszelkie problemy. Jeśli jednak czujesz, że przerwa pomoże Ci odnaleźć motywację i sens działania, gap year może być strzałem w dziesiątkę. 

Jak upewnić się, że gap year będzie najlepszym czasem w naszym życiu? Możesz przeznaczyć ten czas na spełnianie marzeń i zrealizowanie swojej bucket list.

Istnieje szansa, że gap year zmieni Twój sposób postrzegania pracy i nauki i z niechęcią pomyślisz o wracaniu do szkoły czy pracy. Uczelnie w Stanach Zjednoczonych zachęcają studentów do takiej rocznej przerwy, która może być bardzo cennym doświadczeniem i szkołą samodzielności. 

Masz pomysł na gap year?

Planujesz przerwę w nauce lub w pracy, żeby spełnić marzenie? Opowiedz nam o swoim pomyśle w komentarzu i podziel się z nami swoimi inspiracjami. Możesz też zmotywować bliską osobę, by zrealizowała swoje marzenie. 

Ocena artykułu: 5/5(2 opinie)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodniczka ds. Marzeń
Uwielbiam oglądać wschód słońca z kubkiem mocnej kawy i w dobrym, kocim towarzystwie. Dzielę marzenia na te małe, które staram się spełniać codziennie. Zaliczam do nich drobne przyjemności, dobrą literaturę, wciągające seriale i pyszne jedzenie. Marzenia przez duże "M" to z kolei podróże, najlepiej takie, które gwarantują zastrzyk adrenaliny.

Data publikacji: 2023-10-02

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!