o prezentach

Baby shower – co to?

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
Data aktualizacji: 2024-02-16

To nie taki zwykły prysznic, ale prawdziwy deszcz prezentów dla przyszłej mamy. Jeśli organizujesz baby shower dla bliskiej kobiety, która spodziewa się dziecka, sprawdź najlepsze prezenty na bociankowe. Pamiętaj o maluszku, ale nie zapominaj też o potrzebach młodej mamy.

Baby shower – co to jest? Moda na bociankowe

Czym właściwie jest baby shower i dlaczego staje się coraz bardziej popularny w Polsce, gdzie nazywamy go bociankowym? Chociaż nazewnictwo jest nowe, źródeł tej tradycji można upatrywać już w starożytnym Egipcie, Grecji czy Indiach. Jest czymś na kształt rytuału przejścia dla kobiety, która narodzi się w nowej roli – mamy. Współczesna nazwa została zaczerpnięta z podobnych imprez wyprawianych dla panien młodych (bridal shower) w Stanach Zjednoczonych.

Dlaczego mówi się tutaj dosłownie o „dzidziusiowym prysznicu”? To metafora deszczu prezentów, jakie mają spaść na przyszłą mamę i dziecko. Baby shower najczęściej wyprawia się w ostatnim trymestrze ciąży. Zazwyczaj więc znana jest już płeć malucha. Przyszła mama ma też bardziej sprecyzowane potrzeby. Łatwiej więc obdarować ją czymś, co przyda się na nowym etapie jej życia.

Kogo zaprasza się na baby shower?

Zwyczajowo na bociankowe zostają zaproszone tylko kobiety. W takim gronie mogą więc dzielić się wszystkimi dobrymi radami i rozmawiać o potrzebach młodej mamy oraz noworodka. Czasami jednak impreza przyjmuje bardziej otwarty charakter i jest wyprawiana przez parę spodziewającą się narodzin – zazwyczaj pierwszego – dziecka.

W Polsce zamiast baby shower przed narodzinami często organizuje się też odwiedziny już po porodzie (pępkowe, odwiedki). Może się jednak okazać, że w tak pracowitym czasie, młodzi rodzice nie będą mieli ani czasu, ani ochoty na odwiedziny bliskich. Warto więc termin tego typu imprezy skonsultować z zainteresowanymi. Dobrze też wziąć pod uwagę stan i samopoczucie kobiety w trakcie ciąży lub podczas połogu. Termin musi przede wszystkim być komfortowy dla mamy i dziecka.

Najlepsze prezenty na baby shower

Jaki prezent na bociankowe będzie najlepszy? Najlepiej skupić się nie tylko na tym, co będzie niezbędne w pierwszych miesiącach życia dziecka, ale też na potrzebach bliskiej nam kobiety. Do typowego tortu z pampersów, uroczych ubranek niemowlęcych czy zabawek dla malucha warto więc dołączyć coś, z czego ucieszy się przyszła mama. Przedstawiamy pomysły na prezent z okazji baby shower.

Pomyśl o mamie – podaruj relaks na baby shower

W ciąży może ona zmagać się z różnymi dolegliwościami lub stresem. Dobrze więc zadbać o chwilę relaksu czy oderwania się od ciążowych tematów. Warto wcześniej zapytać (jeśli ma to być niespodzianka, to odpowiedzi może udzielić przyszły tata lub babcia), czy odpowiedni będzie masaż ciążowy. Jeśli istnieją przeciwwskazania, może możliwe będzie zorganizowanie popołudnia SPA dla kobiet w ciąży. Jeśli przyszła mama nie może korzystać z zabiegów, bezpieczny będzie pobyt w grocie solnej.

Warto pamiętać, że po urodzeniu dziecka pierwsze miesiące, a nawet lata mogą być trudne organizacyjnie. Oznacza to, że młodzi rodzice mogą nie mieć tak wielu możliwości wyjścia na randkę. Dobrym pomysłem na prezent na bociankowe będzie więc wieczór w teatrze dla dwojga lub podobne wyjście w gronie przyjaciółek. Do wyboru jest kilka lokalizacji i bilety m.in. do Och Teatru, Teatru 6. Piętro, Garnizonu Sztuki, Sceny Relax w Warszawie, Teatru Nowego w Poznaniu, Teatru Śląskiego w Katowicach czy Teatru Współczesnego i Teatru Łaźnia Nova w Krakowie.

Zachcianki i rozpieszczanie zmysłów – prezent dla przyszłej mamy na bociankowe

A może prezent z kategorii nietypowych? Podobno spełnianie zachcianek ciężarnej przynosi szczęście. Jeśli przyszła mama ma w ciąży ochotę na słodycze (i dobrze się po nich czuje), warto zafundować jej lody z dostawą do domu. Można zdecydować się na box trzech smaków lub za wybraną kwotę.

Ciekawą atrakcją do zorganizowania podczas baby shower będą też warsztaty czekoladowe. Podczas nich przyszłą mamę i gościnie otuli zapach czekolady, a profesjonalni wytwórcy zdradzą techniki powstawania najpyszniejszych tabliczek. Różnego rodzaju warsztaty kulinarne można zorganizować z Katalogiem Marzeń.

Twórz i zachowuj wspomnienia – sentymentalne prezenty na bociankowe

Te chwile już nigdy się nie powtórzą, dlatego warto je zachować na dłużej, np. w postaci profesjonalnych fotografii. Ciekawym pomysłem na prezent na baby shower będzie więc sesja zdjęciowa w ciąży, ewentualnie portret rodzinny. Jeśli przyszła mama ma artystyczną duszę, warto rozwijać jej zainteresowania i podarować kurs Fotomama.

Wspomnienia można zaklinać też w przedmiotach wykonywanych samodzielnie. Dlatego dobrym pomysłem na prezent na baby shower będzie voucher na warsztaty, np. stworzenia swoich unikalnych cotton ballsów. Przyszła mama będzie mogła później udekorować nimi pokój swojego maleństwa. W przyszłości wspominać będzie czas, kiedy przygotowywała się do bycia mamą i tworzyła tę pamiątkę z myślą o usypianiu swojego dziecka w delikatnym świetle.

Prezent na baby shower, który pomieści wszystko, co potrzebne mamie i dziecku

Mokre chusteczki, paczka pieluszek, krem na odparzenia, ubranka na przebranie, butelki z wodą, mlekiem lub obiadkiem, smoczki, gryzaki, zabawki, śliniaki, tetra do wycierania buzi… Akcesoriów, które mama musi mieć przy sobie na spacerze, jest naprawdę dużo. Dobrym podarunkiem na bociankowe będzie więc pojemna torba lub plecak. Jak sprawić, aby ten prezent nie był banalny?

Podaruj voucher na samodzielne stworzenie torebki lub plecaka w manufakturze Mana Mana. Można wybrać kształt, wielkość, kolor i wszystkie detale, które pozwolą na poczucie się nie tylko zorganizowaną, ale też stylową mamą.

Prezent dla mamy i dziecka na bociankowe

Przyszłą mamę dopadają wątpliwości i stres? A może chłonie wiedzę na temat różnych aspektów życia maluszka i poszukuje coraz to nowych rozwiązań? W obu przypadkach spełnieniem marzeń może być jeden z kursów dla rodziców, np. nauka chustowania lub szkolenie z akademią żywienia dziecka

Nowe umiejętności utwierdzą w przekonaniu, że przyszła mama będzie najlepszą, jaka mogła trafić się jej dziecku. Pozwolą też poznać techniki, które w przyszłości oszczędzą wielu stresów oraz pomogą podczas rodzicielskich kryzysów.

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodnik ds. Marzeń
Sport od zawsze stanowił część mojego życia, zarówno jako osoba aktywna, jak i kibic. Od dobrych kilku lat naprawdę dużo radości sprawia mi trekking górski. Wolny czas chętnie spędzam w gronie znajomych albo zagłębiając się w różne tematy jak geopolityka, inwestycje czy po prostu interesujące informacje ze świata :)

Data publikacji: 2023-04-20

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!