o prezentach
Czy warto szaleć? TAK! Zobacz świąteczne promocje >>
X

Daj się otoczyć Aurą Spokoju - floating dla osób z niepełnosprawnością

Ocena artykułu: 5/5(2 opinie)
Data aktualizacji: 2023-12-13

Floating, czyli spokojnie unoszenie się w słonej wodzie w ciemności i ciszy, to jedno z najbardziej relaksujących doświadczeń, jakie można przeżyć. Takie sesje mogą pomóc przepędzić stres i przynieść ulgę zmęczonym mięśniom. Odwiedziliśmy Aurę Spokoju w Warszawie, by sprawdzić, jak wygląda floating z perspektywy osób z niepełnosprawnością. 

Co oferuje Aura Spokoju?

Floating to terapia, która polega na unoszeniu się na wodzie (od angielskiego słowa „float”). Woda nasycona jest solą EPSOM, a sesje odbywają się w odpowiednio przygotowanej kabinie, której zadaniem jest odcięcie osoby pływającej od zewnętrznych bodźców sensorycznych. 

Skąd taki pomysł? Przyjmuje się, że koncepcja dobroczynnego wpływu floatingu na organizm sięga do lat 50' XX wieku. To właśnie wtedy rozpoczęły się badania nad dobroczynnym wpływem braku sygnałów zmysłowych na ciało, emocje i umysł ludzi. 

Mówiąc prostym językiem, w kapsule floatingowej wyłączamy zmysły. Nie czujemy zapachów ani smaków, otacza nas całkowita cisza, a dzięki wodzie, nie dotykamy żadnych powierzchni wokół. Umysł zwalnia, a wraz z nim rozluźnia się ciało. Osiągamy całkowity relaks. Brzmi dobrze? Dla nas tak! 

Vouchery podarunkowe na sesje floatingu w Aurze Spokoju można wybrać w formie 1 lub 3 zabiegów. 

Floating poleca się osobom zestresowanym, ale też przechodzącym rehabilitację (np. po urazach sportowych) i w trakcie psychoterapii. Sesje pomagają wyciszyć się i przydają się podczas ćwiczeń relaksacyjnych. 

Jeśli chodzi o ciało, floating wspomaga walkę z bólem stawów, ścięgien i mięśni. Wspiera leczenie artretyzmu i reumatyzmu, odciąża stawy i kręgosłup. Ponadto obniża ciśnienie krwi, pozytywnie wpływa na wygląd skóry, włosów i paznokci. Wspiera leczenie niektórych stanów zapalnych. Pamiętaj, że aby odczuć korzyści płynące z floatingu, należy poddać się kilku sesjom. Podczas pierwszej często uczymy się dopiero relaksować, a błogość odczuwamy dopiero po kilku sesjach. 

Kto może skorzystać z floatingu?

Z wizyty w kapsule odpływowej może skorzystać każdy, kto nie ma przeciwwskazań zdrowotnych. Osobom z niepełnosprawnościami — szczególnie o charakterze neurologicznym — sugerujemy konsultację lekarską przed wizytą.

W przypadku Aury Spokoju przeszkodą mogą być pewne bariery architektoniczne, o których piszemy w dalszej części artykułu.

Realizacja tej atrakcji wymaga wysłuchania krótkiego instruktażu, więc osoby z niepełnosprawnością słuchową mogą potrzebować tłumacza języka migowego.

Każda osoba potrzebująca opiekuna może go ze sobą zabrać bezpłatnie do pomocy.

W przypadku chęci skorzystania z floatingu przez opiekuna odpłatność będzie wymagana.

Obsługa salonu deklaruje także swoją pomoc, jednak taka potrzeba oraz jej zakres musi zostać skonsultowany przed wizytą.

Gdzie znajduje się Aura Spokoju?

Salon floatingu Aura Spokoju znajduje się na warszawskim Mokotowie.

Na miejsce można dostać się korzystając z linii M1 metra - należy wysiąść na stacji Wilanowska. Następnie najlepiej przesiąść się do autobusu linii 139 lub 200, lub 217 i zakończyć podróż na przystanku Karczocha 01. Stamtąd do salonu pozostaje do pokonania około 250 m.

Dla osób poruszających się własnym samochodem realizator może udostępnić jedno z własnych miejsc parkingowych. Nie są one jednak oznaczone kopertą i mają standardową szerokość. W przypadku chęci skorzystania z tych miejsc przez osobę z niepełnosprawnością konieczne jest powiadomienie o tym realizatora wcześniej.

Dostosowanie salonu Aura Spokoju do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

Salon znajduje się na osiedlu mieszkalnym na parterze budynku. Z jednej strony prowadzą do niego schody, na których położone są wąskie szyny zjazdowe. Zjazd jest dość stromy i nie zalecamy korzystania z niego w przypadku wózków inwalidzkich. Osoby poruszające się w ten sposób mogą dojść do salonu od drugiej strony, omijając wspomniane schody.

Wejście do Aury Spokoju jest płaskie i ma 90 cm szerokości. Cały salon położony jest na jednym poziomie bez schodów i innych barier architektonicznych.



Przeszkodą może być pokonanie kilku węższych przejść między pomieszczeniami, jednak nie są na tyle wąskie, aby całkowicie uniemożliwiały przejazd.
Jeśli chcesz skorzystać z floatingu, musisz wiedzieć, że kapsuła posiada wejście z bardzo wysokim progiem. Osoby z niepełnosprawnością ruchową mogą potrzebować pomocy w wejściu do kabiny, co warto zaplanować przed wizytą. 

Obok kapsuły znajduje się prysznic, pod którym można umyć się po skorzystaniu z floatingu, by zmyć z siebie słoną wodę. Nie ma tam żadnego progu, jednak sama przestrzeń prysznica nie jest duża. Warto też wiedzieć, że znajduje się on zaraz przy wejściu do kapsuły, oddzielony ścianką.

W lokalu znajduje się dostępna dla gości łazienka. Przestrzeń pozwala na wjechanie do środka wózkiem, ale w środku brakuje rozwiązań dedykowanych osobom z niepełnosprawnościami (podwyższenia czy uchwytów pomocniczych).

Komu spodoba się floating w Aurze Spokoju? 

To prezent dla osób, które lubią dbać o zdrowie, a także praktyczny prezent dla bliskich w trakcie rehabilitacji. Jeśli potrzebujesz więcej informacji lub pomocy z wyborem najlepszego prezentu dla osoby z niepełnosprawnością, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@marzeniabezbarier.pl .

Ocena artykułu: 5/5(2 opinie)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodniczka ds. atrakcji dla OzN
Kocham podróże i labradory. Jestem urodzoną optymistką, a moja życiowa dewiza to: jeśli życie podsuwa Ci sęki, upiecz z nich sękacz! Poruszam się na wózku i chcę łączyć świat atrakcji z niepełnosprawnością. Dlatego powstał mój autorski projekt „Marzenia bez barier", w którym opisujemy dostępność marzeń dla osób z niepełnosprawnościami.

Data publikacji: 2023-12-13

od 119 zł
OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!