o prezentach

Czy wiesz, jak się ubrać do teatru? Podpowiadamy!

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
Data aktualizacji: 2024-05-07

Wieczór w teatrze to jeden z najchętniej wybieranych prezentów, zarówno dla najbliższych, jak i wtedy, gdy szukamy prezentu bardziej formalnego. Możliwość oglądania spektaklu na żywo to zawsze dobry pomysł na prezent dla rodziców czy pracownika odchodzącego na emeryturę. Warto jednak też wiedzieć, że może to być podarunek onieśmielający, bo obdarowany może nie wiedzieć, jak się ubrać do teatru.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy zawsze obowiązuje nas sztywny dress code, kiedy idziemy do teatru?

  • Czy w każdym tetrze wymaga się eleganckiego stroju?

  • Jakie stroje najlepiej sprawdzą się na wieczór w teatrze?

  • Jak do teatru powinny ubrać się dzieci?

Dlaczego zasady ubioru są tak ważne, kiedy wybieramy się do teatru?

Teatr to wyjątkowe miejsce, w którym mamy okazję obcować ze sztuką, wzruszać się, śmiać i uczyć. Elegancki strój do teatru jest wyrazem szacunku do aktorów i miejsca. Samo wyjście do teatru może być doniosłym wydarzeniem, a voucher na bilet to doskonały pomysł na prezent dla rodziców z okazji rocznicy, czy elegancki podarunek dla znajomej pary.

Wybierając strój do teatru, powinniśmy przede wszystkim zadbać o to, by nie popełnić faux pas.

Jak się ubrać do teatru? 3 główne zasady

Teatralny dress code można oprzeć o 5 głównych zasad, które łatwo zapamiętać.

  1. Sprawdź zaproszenie, to na nim może być napisany wymagany dress code, do którego wystarczy się dostosować.

  2. Postaw na klasykę: dla kobiet świetnie sprawdzi się elegancka i stonowana mała czarna, a panowie mogą miało założyć czarną lub granatową marynarkę, jasną koszulę i spodnie w jednolitym kolorze.

  3. Zachowaj umiar: jeśli lubisz mocne akcenty, postaw na jeden wyrazisty kolor lub dodatek.

Formalny dress code do teatru — kiedy obowiązuje "white tie"?

Dress code white tie to najbardziej formalny rodzaj ubioru, o jakim tylko możesz pomyśleć. Powstał w XIX wieku i obowiązywał podczas formalnych uroczystości. Jeśli na zaproszeniu do teatru widnieje informacja o tym, że obowiązuje dress code white tie, to oznacza, że panowie muszą założyć frak, białą kamizelkę, białą poszetkę i szelki (też białe), białą koszulę z kołnierzykiem łamanym, spodnie z wysokim stanem i ozdobnymi lampasami, wysokie skarpety i lakierowane buty i — zgodnie z nazwą — biała mucha. W zimie mężczyźni powinni wybrać czarny płaszcz (wystarczająco długi, by zakryć ogon fraka), białe rękawiczki i biały szalik.

W przypadku pań white tie oznacza, że należy włożyć wieczorową sukienkę, sięgającą do ziemi. Kolor jest dowolny, choć świetnie sprawdzi się taka w stonowanych kolorach. Można pozwolić sobie na głęboki dekolt czy brak rękawów, dobrze jest natomiast założyć długie białe rękawiczki. Panie mogą uzupełnić kreację bogatą biżuterią i zabrać ze sobą małą torebkę kopertową. Sukienkę wieczorową uzupełnić muszą obowiązkowo buty na wysokim obcasie.

White tie będzie obowiązywał niezwykłe rzadko. Dziś stosuje się go najczęściej na bardzo eleganckich, dyplomatycznych wydarzeniach. Dziś to raczej przesadna elegancja, który wyparł styl "black tie".

od 100 zł od 85 zł
od 100 zł od 93 zł

Czy zawsze obowiązuje formalny strój?

Nie, odpowiedni strój do teatru nie zawsze oznacza, że musimy się ubrać elegancko. Zawsze jednak należy wybrać strój schludny. Mniej formalny strój do teatru obowiązuje zatem w przypadku, gdy idziemy na spektakl komediowy czy do teatru współczesnego. W niektórych przypadkach można również dopasować strój do spektaklu.

Jak się ubrać do teatru muzycznego?

Teatr muzyczny to rodzaj teatru, który pozwala na większą swobodę w ubiorze, a nawet lekką ekstrawagancję. Kobiety mogą pokusić się o nawiązanie strojem do klimatu przedstawienia. Wybierając ubrania do teatru muzycznego, warto postawić na styl smart casual. Doskonale sprawdzi się kostium w mocniejszym kolorze lub rozkloszowana spódnica. Dodaj do tego modną biżuterię i ciekawą torebkę.

Mężczyźni do teatru muzycznego mogą założyć jasną koszulę z krawatem i sweter zamiast marynarki, choć taka w stylu casual również będzie świetnym wyborem. Do tego skórzane półbuty.

Jaki strój do teatru dramatycznego?

Jeśli tylko nie jest to uroczysta premiera, na której obowiązuje whtite tie lub black tie, najlepiej postawić na klasyczną sukienkę koktajlową w przypadku pań i marynarkę, eleganckie spodnie i białą koszulę z długim rękawem dla panów. Najlepiej jest postawić na klasykę, dobrze skrojone marynarki i eleganckie sukienki.

Teatr muzyczny, dramatyczny i... rodzaje teatrów a ubiór

Warto pamiętać, że rodzaj teatru ma wpływ na to, jaki strój należy wybrać. Opery i teatry dramatyczne to te najbardziej formalne, w których należy zjawić się w eleganckim stroju. Do teatru komediowego panie mogą wybrać się w dzianinowej sukience, a panowie w kolorowych marynarkach.

Teatr współczesny, eksperymentalny czy spektakle teatru tańca również pozwalają na więcej luzu. Tutaj świetnie sprawdzają się stroje smart casual z wygodnych materiałów i w śmielszych kolorach. Warto przy tym pamiętać, że wyjście do teatru, nawet tego nowoczesnego, wymaga od nas umiaru i wyczucia w kwestii stroju.

Jak się ubrać do teatru, kiedy chcemy dopasować strój do spektaklu? Tutaj możliwości jest wiele, a wszystko zależy od tego, jaki wybraliśmy repertuar. Warto wczytać się w opis spektaklu i zorientować się, jaki dress code obowiązuje w danym miejscu. Jeśli brakuje informacji, najlepiej postawić na klasykę.

Jak powinna się ubrać do teatru kobieta?

Już wiesz, że odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. Przede wszystkim od samego teatru i rodzaju spektaklu. Jeśli nie wiesz, jaki obowiązuje dress code, postaw na małą czarną. A co, jeśli chcesz zaszaleć?

Na premierę spektaklu w teatrze dramatycznym (n. Teatrze Narodowym w Warszawie) obowiązuje panie dress code black tie. Najlepiej postawić na sukienkę wieczorową (nie musi być długa) i cienkie rajstopy. W zimie, zamiast puchowej kurtki należy wybrać elegancki płaszcz. Wybierając się do teatru zimą, ważne jest, aby wybrać ciepłe i eleganckie ubranie, odpowiednie na zimową pogodę.

A jak się ubrać do teatru dramatycznego na zwykły spektakl? Zamiast wieczorowej sukni wybierz wizytową, albo załóż kostium z elegancką bluzką. Zamiast spódnicy możesz założyć eleganckie spodnie garniturowe. Jeśli zdecydowałaś się na sukienkę z odkrytymi ramionami, możesz śmiało zasłonić je ozdobnym szalem.

Załóż buty pasujące do całości stroju. Mogą to być eleganckie botki, klasyczne czółenka czy szpilki.

Trzeba przyznać, że podstawowe zasady eleganckiego stroju w przypadku pań są dość swobodne. Świetnym pomysłem będzie zarówno sukienka o klasycznym fasonie, jak i damski garnitur. Dowolność obowiązuje również w kwestii wyboru koloru. Dopuszczalne są wszystkie stonowane, eleganckie odcienie, choć szczypta mocniejszej barwy (błękit, butelkowa zieleń czy bordo) również się sprawdzą. Podczas wieczoru w teatrze rezygnujemy z neonowych kolorów i krzykliwych wzorów.

Jak powinien się ubrać do teatru mężczyzna?

Na wieczór w teatrze najczęściej wybieramy się we dwoje, zatem ważne jest, by towarzysz również był odpowiednio ubrany.

W przypadku mężczyzn wybór stroju jest odrobinę łatwiejszy, bo formalne okazje wymagają od nich założenia garnituru i koszuli. Elegancki garnitur w ramach black tie będzie miał kolor czarny. Do niego dobieramy białą koszulę i czarną muchę oraz skórzane buty.

Jeśli nie jest to premiera lub wybieramy się do mniej formalnego teatru, wybierzmy styl smart casual. Granatowa marynarka (lub taka w mocniejszym kolorze, w przypadku spektakli komediowych czy operetek), do tego koszula i jednolite spodnie, w których mężczyzna będzie wyglądał elegancko, ale bez przesady.

W co ubrać do teatru dziecko?

Teatry dla dzieci i spektakle dla najmłodszych w teatrach dramatycznych to okazja dla malucha, by uczyć się i poczuć prawdziwą magię. Najpiękniejsze bajki przeniesione na deski teatrów, zyskują nowe przesłanie, często o wiele głębsze, niż animacje oglądane w kinie czy na streamingu.

Warto pielęgnować w dziecku przekonanie, że teatr jest miejscem wyjątkowym i nauczyć wybierać odpowiedni strój. Jak się ubrać do teatru, będąc dzieckiem?

Należy pamiętać, że strój do teatru dla dziecka musi być elegancki i wygodny. Maluchy nie muszą być przesadnie wystrojone, nie obowiązuje ich sztywny, oficjalny strój, choć naturalnie, tego dnia rezygnujemy z motywów rodem z kreskówek, czy krzykliwych kolorków.

W przypadku dziewczynek doskonale sprawdzą się:

  • sukienki połączone z białymi rajstopkami i butami na płaskiej podeszwie (np. balerinki),

  • ciemna spódniczka i elegancka bluzka i lekki sweterek oraz płaskie buty,

  • dodatki w postaci wstążek we włosach, spinek z perełkami lub opasek,

Chłopiec może zjawić się w teatrze w koszuli i sweterku oraz spodniach bawełnianych (nie jeansowych). Do tego półbuty i kapelusz. Alternatywą będzie koszula i marynarka (np. granatowa), jeśli chłopiec takie posiada.

Taki odświętny wieczór w teatrze to doskonały prezent dla całej rodziny i okazja, by pokazać dziecku wspaniały świat odrobinę innej rozrywki.

Dodatki, tak czy nie?

Ponownie "to zależy", bo dress code white tie czy black tie znacząco ogranicza w tej kwestii swobodę męskiego stroju. W eleganckim ubiorze męskim należy postawić na klasyczne, stonowane wzory na dodatkach (paisley, kratę, prążki). Mogą one pojawić się na krawatach, muchach, poszetkach.

Kobiece kreacje mogą mieć różne faktury (np. delikatny haft), a w przypadku white tie wręcz wskazana jest imponująca biżuteria. Oczywiście, należy pamiętać, by odpowiednio zrównoważyć strój. Oprócz biżuterii panie mogą odrobinę zaszaleć, wybierając ozdobną torebkę, szal czy nakrycie głowy.

Jak się nie ubierać do teatru?

Jeśli zastanawiasz się, jak się ubrać do teatru, to zapewne interesuje Cię również informacja, jakie ubrania nie nadają się na wyjście na spektakl teatralny. Niezależnie od tego, jaki rodzaju spektaklu czy teatru wybraliśmy, są pewne granice, których nie dopuszcza nawet luźny styl ubioru.

Wybierając się do teatru latem, pamiętajmy, żeby zamienić t-shirty, topy na ramiączkach, szorty czy minispódniczki na coś bardziej zakrywającego ciało. Świetnie sprawdzą się lniane koszule czy spodnie, które będą równie przewiewne, co typowa letnia odzież. Dla pań świetnie sprawdzą się w lecie sukienki. Sandały (lub inne obuwie z odkrytymi palcami) zamieniamy na czółenka. Płaskie obuwie sprawdzi się świetnie, jeśli nie chcesz zakładać szpilek, ale obowiązkowo należy zasłonić palce.

Wieczór w teatrze dla zakochanych

Co powiesz na romantyczne wyjście do teatru? Elegancka garderoba i podniosła atmosfera teatru sprzyjają poznawaniu się i pomagają zrobić świetne pierwsze wrażenie. Voucher na wieczór w teatrze dla dwojga to oryginalny prezent na walentynki, który od zakochanych wymaga jedynie wyboru spektaklu z repertuaru wybranego teatru. 

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodniczka ds. Marzeń
Uwielbiam oglądać wschód słońca z kubkiem mocnej kawy i w dobrym, kocim towarzystwie. Dzielę marzenia na te małe, które staram się spełniać codziennie. Zaliczam do nich drobne przyjemności, dobrą literaturę, wciągające seriale i pyszne jedzenie. Marzenia przez duże "M" to z kolei podróże, najlepiej takie, które gwarantują zastrzyk adrenaliny.

Data publikacji: 2024-05-07

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!