o prezentach

Święta w Firmie – 5 Pomysłów na Organizację Wigilii

Data aktualizacji: 2020-10-20

Święta w każdej firmie to okazja do integracji i zbliżenia pracowników. Koniec roku nieodłącznie kojarzy nam się z odpoczynkiem – kończymy ważne projekty, szlifujemy plany na następny rok, dopinamy ostatnie akcje marketingowe, podsumowujemy nasze działania. W Polsce mamy również długą tradycję obchodzenia świąt Bożego Narodzenia. Dla firm jest to również szansa, aby rozwinąć obszary związane z employer brandingiem i team buildingiem. Bez odpowiedniej wiedzy, organizacja tego wydarzenia może przynieść więcej szkody, niż korzyści.

 

Czy warto organizować Wigilię w firmie?

Niestety temat wigilii firmowych nie zawsze jest pozytywnie odbierany przez wszystkich pracowników. Z badań przeprowadzonych przez serwis praca.pl na 848 użytkownikach strony okazało się, że idealną wigilią firmową jest… jej brak. Odpowiedziało tak aż 49% badanych!

Większości pracownikom Wigilia zorganizowana w firmie kojarzy się jedynie z przykrym obowiązkiem.  Czy zamówienie świątecznego cateringu i przymusowe śpiewanie kolęd brzmi zachęcająco? Aby zorganizować udaną imprezę Wigilijną, w pierwszej kolejności powinniśmy oddać głos pracownikom i zapytać — czy chcą uczestniczyć w Wigilii, a jeśli tak to w jakiej formie? Do poznania zdania Pracowników, wystarczy indywidualne wysłanie ankiety on-line (możemy wykorzystać tutaj sprawdzone kanały jak Doodle i ankieta Google) lub zebranie opinii przez wyznaczoną osobę. Jeżeli będziemy mieli już jasność co do liczby chętnych, możemy zacząć planowanie charakteru spotkania wigilijnego.

5 pomysłów na wigilię w firmie

Zebraliśmy alternatywne pomysły na święta w firmie, które nie wymagają wielkiego budżetu i świetnie sprawdzą się w małych i średnich przedsiębiorstwach. Oto kilka z nich:

#1 Prezenty hand made

Wigilia nieodłącznie kojarzy się z prezentami, również z tymi prezentami w firmie. Aby bardziej zaangażować Pracowników oraz sprawić, żeby poczuli magię świąt, warto postawić na wykonanie prezentów hand made dla losowo wybranej osoby. Jest to zgodne z obecnymi trendami, a prezenty wykonane własnoręcznie cieszą podwójnie.

Przy takim rozwiązaniu warto ustalić budżet, jaki przeznaczymy na materiały oraz z uprzedzeniem zrobić losowanie. Niski budżet może stanowić ciekawe wyzwanie i pobudzenie kreatywności, jednak optymalną kwotą jest przedział 30-40 złotych. Aby spersonalizować nasze upominki, możemy umówić się na obdarowanie w stylu Secret Santa. Nie piszemy, od kogo jest podarunek, a dla rozgrzania atmosfery każdy może przygotować wierszyk o obdarowanym – żeby dostać prezent, należy zgadnąć, że to o nas mowa ;) Takie rozwiązanie będzie świetną okazją do dowiedzenia się o sobie więcej!

Najważniejszy w organizacji Wigilii powinien być głos Pracowników.

#2 Pieczenie pierników

Przed ostatnią Gwiazdką stworzyliśmy autorską wersję spotkania przed Bożym Narodzeniem. Pisaliśmy już o tym w wielu artykułach m.in. w „Jak stworzyć świąteczny nastrój w biurze” Oczywiście chodzi o grupowe pieczenie pierników. Możecie upiec pierniki w biurze po pracy lub umówić się u kogoś w mieszkaniu — oczywiście za jego zgodą. ;) Wspólne nucenie piosenek przy zapachu cynamonu to miłe wspomnienie spędzonego czasu.

#3 Wyjście na łyżwy

A co, jeśli pracownicy nie wyrażą chęci zorganizowania wspólnej Wigilii? Nic straconego. Jako alternatywę, możesz zaproponować wspólną aktywność. Razem ze swoim zespołem możecie wyjść na łyżwy, pójść z nowoczesnym duchem i wybrać się na sesję VR lub aktywnie spędzić czas na rozwiązywaniu zagadek w escape roomie. Pomysłów na nietypową integrację pracowników w święta jest wiele, wystarczy zrobić burzę mózgów!

#4 Maraton filmów

Aby ożywić atmosferę podczas świątecznego spotkania w firmie, proponujemy maraton filmów świątecznych. Niektórzy twierdzą, że święta bez emisji „Kevin sam w domu” to święta stracone. I chociaż uważamy, że Boże Narodzenie mogłoby istnieć bez tego filmu… stał się on symbolem nadchodzących świąt. Co jest potrzebne do urządzenia maratonu filmów świątecznego? Laptop, rzutnik, lista filmów oraz dobry humor. A tego z pewnością nie zabraknie, jeśli nudne spotkanie zamienicie w oglądanie ulubionych filmów. Przykładowe świąteczne filmy:

  • Kevin Sam w Domu
  • W krzywym zwierciadle: Witaj, Święty Mikołaju
  • Firmowa gwiazdka
  • Opowieść wigilijna
  • Listy do M

​Zróbcie głosowanie, niech wszyscy będą mogli podzielić się swoim ulubionym filmem świątecznym.

#5 Wieczór z planszówkami

Dla przełamania tradycyjnej formy spędzania Wigilii proponujemy powrót do dzieciństwa z planszówkami. Od dłuższego czasu gry planszowe wróciły do łask, przypominając o tym, że nie jest ważna rywalizacja, a chęć spędzenia ze sobą czasu w dobrej atmosferze. Możesz poprosić pracowników, żeby podzielili się swoimi grami lub zdecydować się na zakup kilku sztuk do biurowego zaopatrzenia. Świetną alternatywą są również gry na telefon jak Czółko, Prawda czy Wyzwanie lub Tabu — możemy świetnie się bawić również przy niskim budżecie!

Święta dopasowane do pracowników

Pamiętajmy, że organizacja Wigilii w firmie powinna być dopasowana do oczekiwań pracowników oraz charakteru firmy. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na skromny poczęstunek w sali konferencyjnej, wystawną kolację w hotelu, czy wieczór spędzony na wspólnym oglądaniu świątecznych filmów – idea obchodzenia świąt w firmach pozostaje niezmienna. Chodzi o integrację członków zespołu oraz miło spędzony czas. Dlatego życzymy, aby w Twojej firmie czas Bożego Narodzenia przyniósł wiele radości!

Przewodnik ds. Marzeń
Kocham góry, a moim największym marzeniem jest zdobycie jednego z ośmiotysięczników. W wolnych chwilach chłonę nowe, książkowe smaki. Wierzę, że poczucie szczęścia to mój wybór, więc korzystam z każdej okazji, aby się uśmiechać.

Data publikacji: 2019-10-14

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!
Marzyciele! Aby spełnianie marzeń uczynić jeszcze prostszym, używamy plików cookies w celach statystycznych i marketingowych :) Więcej w Polityce Prywatności.