o prezentach

Do zamówień powyżej 250 zł prezent gratis! Sprawdź!

Jak Przygotować się do Skoku Spadochronowego?

Ocena artykułu: 5/5(2 opinie)
Data aktualizacji: 2022-06-09

Przygotowania do skoku ze spadochronem

Skok spadochronowy to jeden z najpopularniejszych podniebnych sportów ekstremalnych. Z całą pewnością jest to ekscytujące przeżycie i wspomnienie, które na długo zapada w pamięć. Jeżeli więc jesteś miłośnikiem mocnych wrażeń i lubisz przyprawiać życie odrobiną adrenaliny, zrób ten krok w przestrzeni powietrznej! Zanim jednak poznasz uroki swobodnego spadania, dowiedz się, jak przygotować się do pierwszego skoku spadochronowego!

Przygotowanie krok po kroku. O czym pamiętać, planując skok ze spadochronem?

Przygotowanie do skoku ze spadochronem to wieloetapowa praca, którą warto wcześniej zaplanować. Niektóre aktywności możesz podjąć już w domowym zaciszu, innych spróbujesz dopiero w ośrodku szkoleniowym. Dowiedz się, co zrobić, aby skok ze spadochronem był prawdziwą przyjemnością. Przekonaj się, że nie ma się czego bać, a ten ekstremalny sport przynosi mnóstwo radości każdemu, bez względu na wcześniejsze doświadczenie.

Zanim skoczysz, czyli o czym pamiętać już w domowym zaciszu

Są pewne wytyczne, które musisz spełniać, aby w ogóle móc skoczyć ze spadochronem. Przede wszystkim, jeżeli nie jesteś pełnoletni, konieczne jest posiadanie zgody rodziców lub prawnych opiekunów. Poza tym instruktor może odmówić realizacji skoku osobom, których waga przekracza 100 kilogramów. Dlaczego? Ponieważ w takiej sytuacji pojawia się realne niebezpieczeństwo związane z wytrzymałością uprzęży spadochroniarskiej. Jeśli więc skrycie marzysz o skoku ze spadochronem, warto, abyś zachowywał doskonałą formę i na co dzień dbał o aktywny styl życia.

Czy do skoku ze spadochronem wymagana jest wyjątkowa kondycja fizyczna? Nie, o ile postanowisz zrealizować skok tandemowy z profesjonalnym spadochroniarzem. Właśnie takie rozwiązanie jest proponowane osobom, które stawiają dopiero pierwsze kroki w spadochroniarstwie.

Jak się ubrać do skoku spadochronowego?

Obowiązkowym punktem przygotowania do skoku ze spadochronem jest wybór wygodnego stroju, który nie będzie ograniczał ruchów. Zapomnij o krótkich, odsłaniających skórę topach albo spodenkach. Postaw na ubranie, które ochroni ciało przed otarciami i zabezpieczy organizm przed wyziębieniem. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w przestrzeni podniebnej temperatury są naprawdę niskie nawet wtedy, gdy na powierzchni Ziemi panuje prawdziwy upał.

Bardzo ważnym elementem stroju do skoku ze spadochronem jest wiązane, sportowe obuwie. Zagwarantuje ono komfort samego skoku, a także późniejszego lądowania, podczas którego emocji z pewnością nie zabraknie.

Przygotowanie odpowiedniego ubrania w większości leży po stronie osoby planującej skok. Realizator usługi zapewnia natomiast profesjonalne akcesoria: kombinezon, kask i gogle, bez których aktywność nie mogłaby się odbyć.

Samodzielne skoki wymagają zdecydowanie więcej umiejętności. Po pierwsze, sprawności i nienagannej kondycji fizycznej, po drugie – profesjonalnego szkolenia, które przygotuje do sterowania spadochronem i precyzyjnego obycia ze sprzętem, umożliwiając tym samym wykonywanie dodatkowych akrobacji, np. podczas skoku grupowego.

Czy to bezpieczne? Skok spadochronowy a zdrowie

Podobnie, jak w przypadku wielu innych dyscyplin sportowych, kondycja zdrowotna osoby planującej skok ze spadochronem ma naprawdę duże znaczenie. Co prawda nie musisz być wybitnym sportowcem, ale Twoja kondycja nie może odstawać od przeciętnej. Zanim zaplanujesz skok spadochronowy dla siebie lub bliskich, sprawdź, jakie są przeciwwskazania. Na liście najpopularniejszych schorzeń uniemożliwiających wykonanie skoku spadochronowego, można znaleźć m.in.:

  • choroby kręgosłupa,
  • łamliwość kości,
  • niewydolność układu oddechowego i krwionośnego,
  • a także epilepsję.

Poza tymi wyjątkami, spadochroniarstwo to wbrew pozorom sport, który może uprawiać naprawdę każdy – i młody, i nieco starszy.

Nie ma się czego bać. Na początek skocz ze spadochronem w tandemie!

Pierwsze doświadczenia spadochronowe najrozsądniej zdobywać w asyście instruktora, czyli skacząc w tandemie. Instruktor jest wtedy tandem-pilotem, który odpowiada za bezpieczeństwo – kontroluje czas swobodnego lotu, a także decyduje o otwarciu spadochronu.

Przed każdym takim skokiem uczestnik musi odbyć obowiązkowe szkolenie teoretyczne. Dowie się wówczas, czego nie robić i jak zachowywać się przed, podczas i zaraz po skoku. Ponadto, przyszły spadochroniarz usłyszy też z ust instruktorów kilka ciekawostek technicznych. Jedną z nich jest ta dotycząca długości lotu swobodnego. Nie każdy wie, że nie powinien on przekroczyć minuty. Po takiej lekcji spadochroniarstwa a teorii przyjdzie czas na praktykę.

Samodzielne skoki wymagają zdecydowanie więcej umiejętności. Po pierwsze mowa o sprawności i nienagannej kondycji fizycznej. Po drugie zaś, o konieczności odbycia profesjonalnego szkolenia, które przygotuje do sterowania spadochronem. Nie może zabraknąć również precyzyjnego obycia ze sprzętem, umożliwiającego wykonywanie dodatkowych akrobacji, np. podczas skoku grupowego. Wszystkie te umiejętności można zdobyć podczas profesjonalnego kursu spadochroniarskiego. Zanim go jednak rozpoczniemy, warto wykonać skok w tandemie.

Warto wiedzieć, że…, czyli kilka ciekawostek o spadochroniarstwie

Skoki spadochronowe odbywają się najczęściej z pokładu samolotu z wysokości 4 000 metrów. Skok z takiej wysokości trwa około minuty – spadanie z zamkniętych spadochronem, plus od siedmiu do dziesięciu minut ze spadochronem otwartym. Jaką prędkość osiągają skoczkowie? Około 200 km/h, czyli wystarczająca, by poczuć smak adrenaliny.

Pierwszym oficjalnym skoczkiem spadochronowym był kaskader Leslie Irvin, który spróbował tej aktywności w 1919 roku. Od tego czasu spadochroniarstwo stało się naprawdę popularnym sportem ekstremalnym.

Istnieje możliwość wyskoczenia ze spadochronem nie tylko z pokładu samolotu, ale również z wnętrza helikoptera, a nawet z… balona!

Jak pogoda wpływa na możliwość oddania skoku ze spadochronem?

Powszechnie uważa się, że spadochroniarstwo to ekstremalnie niebezpieczny sport. To nie do końca prawda. Grunt to przestrzegać zasad i nie ryzykować.

Podczas skoku nie bez znaczenia są także warunki meteorologiczne – jeżeli są niekorzystne:

  • pada deszcze,
  • odczuwalne są silne podmuchy wiatru,
  • przetaczają się burze, bezpieczniej odpuścić.

Ostateczna decyzja należy do realizatora, który nawet na kilka godzin przed skokiem może go odwołać właśnie ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Trening od podstaw dla ciała i ducha

Pamiętaj, że przed każdym skokiem tandemowym odbywa się krótki trening i teoretyczne szkolenie odnośnie do bezpieczeństwa. Warto zapamiętać rady, których udziela instruktor – wtedy całe przeżycie z całą pewnością będzie mniej stresujące, a bardziej ekscytujące.

Jeśli chciałbyś spróbować swoich sił w spadochroniarstwie, ale naprawdę się stresujesz, wypróbuj też profesjonalne ćwiczenia oddechowe. Pomogą one rozluźnić ciało i oczyścić umysł.

Dobrym pomysłem jest też wizyta w tunelu aerodynamicznym. Bez konieczności odrywania się od ziemi, można tam poczuć, jakie warunki panują w przestrzeni powietrznej. Dzięki temu zyskamy możliwość doskonałego przygotowania się do prawdziwego skoku.

od 769 zł od 692 zł
od 999 zł od 949 zł

Czy warto skakać ze spadochronem? Z pewnością tak!

To pytanie retoryczne. Jasne, że warto! Mimo że ceny tandemowego skoku spadochronowego nie należą do najniższych, miłośnicy tego sportu zapewniają, że możliwość zobaczenia Ziemi z lotu ptaka jest czymś nie do przecenienia. Już samo przebywanie na tak dużej wysokości i towarzysząca temu ekscytacja, są warte każdych pieniędzy. A gdzie konkretnie można skoczyć? Wszystkie lokalizacje skoku ze spadochronem realizowanego w ramach voucherów Katalogu Marzeń sprawdzisz tutaj.

Wciąż masz wątpliwości? Całkiem niepotrzebnie! Obejrzyj filmik ze skoku i poczytaj więcej na jego temat w tym artykule z poradami. Nawet w naszym zespole znalazła się jedna odważna, która nie raz skoczyła ze spadochronem.

Ocena artykułu: 5/5(2 opinie)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Waszka
2016-09-23
Skok ze spadochronem polecam każdemu odważnemu, tym, którzy są bardziej strachliwi mogą na przykład polatać w tunelu aerodynamiczny. Ja korzystałam z obu atrakcji w Lesznie.
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodnik ds. Marzeń
Śledzi nowości, testuje marzenia i smakuje kuchnie świata, bo nigdy nie wiadomo, gdzie czeka spełnienie marzeń! Na swojej "bucket list" ma m.in. skok ze spadochronem i spacer z alpaką.

Data publikacji: 2016-03-11

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!
Marzyciele! Aby spełnianie marzeń uczynić jeszcze prostszym, używamy plików cookies w celach statystycznych i marketingowych :) Więcej w Polityce Prywatności.